Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Kredyty    
ocena

Zdolność kredytowa to jeden z najistotniejszych elementów w procesie kredytowym. Można poprawić nieco naszą zdolność w prosty sposób, jest na to kilka pomysłów, do wykorzystania właściwie dla każdego.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

photoxpress.com

Już na etapie składania wniosku można tak dobrać parametry kredytu, aby były one dla klienta korzystne. Za to, nieco wcześniej, można pomyśleć o innych sposobach. Ale po kolei.

Przed wyborem kredytu

Kiedy zamyślamy wybór kredytu dobrze jest zamknąć wszystkie nieużywane limity kredytowe, zarówno te dostępne na koncie osobistym, jak i karty kredytowe. Nawet, jeśli ich nie wykorzystujemy, bank wlicza je do naszych obciążeń i to zazwyczaj w pełnej wysokości. Ponieważ takie zobowiązania nie mają stałej raty miesięcznej, bank określa w przybliżeniu kwotę jaka może wyniknąć do spłaty z tego tytułu (zwykle 2-5%) i odejmuje ją od naszych dochodów. Przykładowo, jeśli posiadamy kartę kredytową z limitem 10.000 PLN, to bank udzielający nam nowego kredytu, może odjąć od naszych dochodów nawet 500 zł !

Obliczenie dochodu

Dobrze jest też zapytać w banku o warunki wyliczania średniomiesięcznego dochodu. Są takie banki, które uwzględniają w średniej premie, ale zdarzają się też takie instytucje, które z części zmiennej wynagrodzenia (premii) dodają tylko 80%. Można się też spotkać z sytuacją, że bank w ogóle nie będą interesowały dodatki do pensji i weźmie pod uwagę tylko podstawę. W niektórych zawodach, gdzie premia stanowi nawet połowę wynagrodzenia (a bywa, że więcej) to ważny element. Jeżeli dodatkowo osiągamy dochody z innych źródeł, jak umowy zlecenia czy o dzieło, koniecznie sprawdźmy możliwość zsumowania tych wynagrodzeń. Dzięki temu możemy dużo zyskać.

Dodatkowe osoby

Kolejnym sposobem jest zaangażowanie do kredytu dodatkowych osób. Może to być współmałżonek, z którym w naturalny sposób łączy nas wspólne gospodarstwo domowe. Ale są też możliwości łączenia dochodów z innymi osobami fizycznymi choćby z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami. Zazwyczaj bank wymaga, aby z taką osobą (osobami) łączyły nas więzy krwi lub wspólne gospodarstwo domowe. Jest to furtka także dla tych osób, które żyją w niesformalizowanym związku, ale są zameldowane pod jednym adresem.

Okres kredytowania

Jeżeli żaden z powyższch sposobów nas nie dotyczy, to już na etapie składania wniosku w banku, pozostają nam jeszcze dwie możliwości. Po pierwsze pamiętajmy o wydłużeniu okresu kredytowania. Im więcej rat, tym niższa rata, a co za tym idzie, mniejsze miesięczne obciążenie budżetu. Druga sposobność to wybór rat równych. Ponieważ raty malejące na początku spłaty są zwykle o ok. 30% wyższe niż raty równe, bank dostosowuje zdolność klienta do tej najwyższej stawki. Skutkiem jest mniejsza zdolność kredytowa.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =