Koszty kredytu mieszkaniowego w trakcie spłaty

Kredyty    
ocena

Same koszty około kredytowe w przypadku mieszkaniowego kredytu hipotecznego są niemałe, a niestety nie stanowią kresu naszych wydatków. Mimo, że kredyt mieszkaniowy jest stosunkowo najtańszą wersją kredytowania na rynku to niesie za sobą dodatkowe koszty. Jednym z nich jest ubezpieczenie nieruchomości.

Koszty kredytu mieszkaniowego w trakcie spłaty

photoxpress.com

Zawierane na początku umowy może zostać skredytowane, ale kolejne składki już muszą być płacone samodzielnie przez klienta i to przez cały okres kredytowania. Suma ubezpieczenia  powinna pokrywać co najmniej wartość mieszkania. Koszt składki to zazwyczaj około 200 zł rocznie (dla mieszkania w Krakowie o wartości około 300.000 zł). 

Jeżeli kredyt wzięty był na remont mieszkania, to bank może zapisać w umowie prawo do weryfikacji stanu rzeczywistego, czyli inspekcji w mieszkaniu. Za takie odwiedziny klient płaci dodatkową opłatę i może to być koszt od 50 do nawet kilkuset złotych.  

Spore koszty mogą się wiązać z kursami walut. Jeżeli klient zaciągnął kredyt mieszkaniowy w obcej walucie musi liczyć się z ryzykiem kursowym - różnicami w kursie kupna i sprzedaży waluty. Mogą one znacznie wpłynąć na zwiększenie raty miesięcznej, a co za tym idzie globalnie kosztów kredytu.

Warto też pamiętać, że w trakcie spłaty kredytu można wnioskować w banku o zmianę warunków kredytu - chociażby wcześniejszą częściową spłatę kapitału i skrócenie okresu kredytowania. Taki manewr pozwoli na zaoszczędzenie na odsetkach, ale może wymagać uiszczenia dodatkowej opłaty za wystawienie aneksu do umowy, przeliczenie kredytu.

Stawka może być różna - określona w formie zryczałtowanej albo zależna od kapitału i określona procentowo. Szczególnie przy wcześniejszej spłacie opłata jest tak skalkulowana, aby nieco zrekompensować straty banku, ale taka operacja jest zazwyczaj korzystna finansowo dla klienta.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =