Kredyt mieszkaniowy - wady i zalety

Kredyty    
ocena

Kredyt mieszkaniowy jest jednym z rodzajów kredytu hipotecznego, którego cel jest określony jako zakup mieszkania na rynku pierwotnym bądź wtórnym. W tym celu zawarty jest pierwszy plus kredytu mieszkaniowego, a mianowicie sfinansowanie przez bank zakupu własnego „M”, czyli być może szansa na usamodzielnienie się, zyskanie trochę własnej przestrzeni życiowej.

Kredyt mieszkaniowy - wady i zalety

photoxpress.com

Nie do końca jest to pełne finansowanie, bo nawet kredyty bez wymaganego wkładu własnego są ograniczone wartością inwestycji i nie uwzględniają innych kosztów, jak choćby podatek czy urządzenie mieszkania, ale o tym dokładniej za chwilę. Ogromnym plusem kredytu mieszkaniowego w porównaniu z innymi pożyczkami są jego stosunkowo niewielkie koszty.

Zarówno oprocentowanie jak i prowizja są na dużo niższym  poziomie niż opłaty standardowego kredytu gotówkowego. Klienci cenią  również długi okres kredytowania, nawet do 50 lat. Powoduje on z jednej strony, że  płatności miesięczne są na akceptowalnym poziomie, ale należy pamiętać, że im dłużej spłacamy taki kredyt tym nasze rzeczywiste koszty są większe.

Jak każdemu produktowi finansowemu, również kredytowi mieszkaniowemu nie brakuje minusów. Jak zostało to już wspomniane banki finansują aż albo tylko 110 % wartości nieruchomości. Oznacza, to, że właściwie nie ma możliwości kupienia mieszkania na kredyt bez wkładu własnego. Nawet jeśli sfinansujemy w banku całą cenę nieruchomości pozostaną jeszcze do pokrycia inne koszty i to nie małe. Oczywiście, w tych dodatkowych 10% można część kosztów ująć, ale jest ich taka ilość, że na pewno nie pokryje to zapotrzebowania całościowo.

Są to przede wszystkim prowizja banku, wycena nieruchomości, ubezpieczenie kredytu, ubezpieczenie mieszkania, opłaty sądowe za ustanowienie hipoteki, podatek od czynności cywilno-prawnych (nabycia nieruchomości ), nie wspominając już o tak prozaicznych rzeczach jak choćby podstawowe wyposażenie nowego mieszkania, jeżeli zakupu dokonano na rynku pierwotnym. Brak możliwości skredytowania tych wszystkich kosztów, jak również ich mnogość oraz wysokość jest sporym minusem kredytów mieszkaniowych.

Pamiętać należy też, że część tych opłat - jak choćby ubezpieczenie mieszkania będzie nas obowiązywało przez cały okres kredytowania, nie tylko w pierwszym roku jego trwania. Również same procedury bankowe i sądowe stanowią wyzwanie dla przeciętnego obywatela.

Generalnie, za niskim oprocentowaniem kredytów mieszkaniowych kryją się spore formalności i czas oczekiwania na decyzję kredytową oraz ich realizację (choć w tym względzie trzeba przyznać, że sytuacja zmienia się na korzyść).

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =