Kredyt samochodowy na samochód nowy czy używany?

Kredyty    
ocena

Dylemat dotyczący wyboru pomiędzy zakupem u dealera oraz oferta nabycia auta z drugiej ręki stanowi odwieczny problem kupujących. W przypadku, gdy zamierzają oni finansować zakup przy pomocy kredytu samochodowego, w grę wchodzi również dodatkowa kwestia. Banki zwykły bowiem nieco inaczej traktować samochody używane, co znajduje swoje przełożenie w kosztach kredytu.

Wiekowe auta niemile widziane

Statystyki sporządzone przez jeden z wiodących portali finansowych nie pozostawiają złudzeń - blisko 80% rodaków kupuje na kredyt samochody używane. Mimo tego klient, który zapragnie zakupić na kredyt auto liczące sobie więcej niż 10 lat, musi liczyć się ze sporym rozczarowaniem. Większość banków najprawdopodobniej odmówi mu wsparcia finansowego powołując się na stosowne zapisy w regulaminach produktów kredytowych. Jeżeli chociaż jeden kredytodawca podejmie się finansowania wiekowego pojazdu to należy się spodziewać podwyższonej marży, która przekłada się ujemnie na koszty kredytowania.

Przyczyn tego stanu rzeczy można upatrywać w fakcie, iż starsze samochody nie stanowią korzystnego zabezpieczenia dla ewentualnych roszczeń banku, albowiem ich wartość rynkowa zaczyna spadać drastycznie po przekroczeniu określonego wieku. Rzecz jasna banki dostosowują się aktualnej koniunktury rynkowej oraz relacji między popytem na auta nowe oraz używane. Można to stwierdzić obserwując zmiany polityki kredytodawców, którzy musieli się pogodzić z trwającą od 2009 roku dekoniunkturą na rynku nowych aut. Mianowicie rozpoczęli oni akcje promocyjne, które są adresowane od klientów zamierzających sfinansować zakup względnie nowych samochodów (wiek do 5 lat). W ten sposób banki pragną zapewnić sobie korzystną strukturę wiekową samochodów, które stanowią zabezpieczenie kredytów.

Taniej u dealera …

W sytuacji, gdy wybór pada na nowy samochód, warto zastanowić się nad skorzystaniem z ofert kredytowej dealera danej marki. Warto bowiem wiedzieć, ze wielu producentów aut prowadzi własne wyspecjalizowane banki, które specjalizują się właśnie w pożyczkach samochodowych (tak zwane banki samochodowe). Oczywiście działalność większości z nich jest ograniczona do finansowania zakupu samochodów określonej marki. Niekwestionowane atuty omawianego rozwiązania to: możliwość załatwienia wszystkich formalności w miejscu zakupu, niższe preferencyjne oprocentowanie a także możliwość skorzystania z pakietu licznych promocji. Wspomniana już dekoniunktura na rynku samochodów zmusza bowiem producentów o stosowania rozmaitych zachęt.  Przykładowy gratis może polegać na przykład na opłaceniu przez bank polisy ubezpieczeniowej na jeden rok.

… i z ubezpieczeniem

Osoby, które pragną zakupić używany pojazd, powinny zainteresować się nową polityką kredytobiorców, którzy oferują redukcję oprocentowania. Rzecz jasna rabat nie stanowi darmowego prezentu ze strony banków. Otóż zmniejszają one oprocentowanie dla tych klientów, którzy zdecydują się zakupić pakiet ubezpieczenia samochodu.

Udało Wam się uzyskać kredyt na używany samochód? Na jakich warunkach? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =