Kredyt walutowy na mieszkanie - opłaca się?

Kredyty    
ocena

Każdy kredyt w obcej walucie wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Jest ono oczywiście związane z kursem danej waluty. Oprocentowanie kredytów walutowych jest oparte o notowania europejskich rynków pieniężnych, czyli na tak zwanym Liborze czy Euriborze i jest zdecydowanie niższe niż kredytów złotówkowych.

Kredyt walutowy na mieszkanie - opłaca się?

photoxpress.com

Obecnie Euribor kształtuje się na poziomie ok. 1,536% i  jest bazą do naliczania oprocentowania kredytów. Do niej banki dodają swoją marżę. Jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne zazwyczaj jest to około 3%. Po zsumowaniu tych dwóch wartości - stawki euribor (libor) i marży, otrzymujemy oprocentowanie naszej pożyczki. I tak na przykład w Kredyt Banku możemy liczyć na oprocentowanie 4,15% (p.a.) dla kredytu mieszkaniowego, a w PKO BP będzie to 4,72%.

Z kolei, dla zobowiązań w złotówkach bazą jest Wibor; obecnie 3 m-czne notowania dają wartość 4,76. Pamiętając, że jest to dopiero początek naliczania kosztów, już widać znaczną różnicę w oprocentowaniu. Co prawda, kredyty złotówkowe charakteryzują się znacznie niższą marżą, bo w zależności od rodzaju i warunków pożyczki można liczyć na stawkę od 1% (ale zdażają się również opcje 1,8%) to i tak różnica w oprocentowaniu jest znaczna.

To oczywiście przekłada się bezpośrednio na wysokość raty miesięcznej. Korzystając z kredytu walutowego możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Ale trzeba wziąć pod uwagę perspektywę długoterminowego spłacania kredytu, a co za tym idzie możliwość zmiany oprocentowania. Marża jest zazwyczaj stała i zagwarantowana w umowie, ale na czynniki rynkowe nie mamy wpływu.

Kursy walut mają również ogromny wpływ na miesięczne płatności rat. Wahania kursów mogą znacznie podnieść lub obniżyć koszt kredytu. Jak to wygląda w rzeczywistości widzimy obecnie na przykładzie kredytów we frankach szwajcarskich. Niestety, takich zmian na rynku walut nie jesteśmy w stanie przewidzieć w długim okresie czasu. Jest to ryzyko, jakie ponoszą wszyscy kredytobiorcy decydujący się na pożyczki w walutach.

Łatwiej jest osobom, które zarabiają w euro czy innej obcej walucie. Takim osobom nawet zaleca się zaciągnięcie kredytu w walucie w jakiej zarabiają. Przypuszcza się również, że po wejściu Polski do strefy euro  kredytyw euro okażą się korzystniejsze, z uwagi na to, że unikną przymusowego przewalutownia.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =