Pożyczka na spłatę przeterminowanego kredytu

Kredyty    
ocena

Wiele osób rozpaczliwie poszukuje szybkiego źródła finansowania w przypadku, gdy kredytodawca grozi wystawieniem bankowego tytułu egzekucyjnego z powodu poważnych zaległości płatniczych. W takim przypadku pożyczka wydaje się doskonałą alternatywą dla kredytu bankowego ze względu na gotówkowy charakter oraz łatwość pozyskania. Trzeba jednak pamiętać, że taka forma zaciągania zobowiązań ma swoje wady.

Pożyczka na spłatę przeterminowanego kredytu

designpacs.com

Pożyczka - szybka, łatwa …

Mechanizm udzielania pożyczki nie skrępowany przepisami prawa bankowego. Co więcej, zapisy dotyczące tej umowy w  Kodeksie Cywilnym nie są liczne (patrz art. 720-725 KC). Wszystko to sprawia, że mechanizm udzielania pożyczek nie tak sformalizowany jak procedura oddzielenia kredytu, nawet w przypadku gdy stroną umowy są osoby prawne (biura pożyczkowe, agencje kredytowe). Co więcej, w roli pożyczkodawcy mogą również funkcjonować osoby prywatne. Ta okoliczność przyczyniła się do wyodrębnienia segmentu tak zwanych pożyczek prywatnych. Są one szczególnie cenione przez osoby, które posiadają nienajlepszą historię kredytową w bazach danych BIK. Wedle zapisów kodeksowych pożyczka może być bezpłatna, lecz w praktyce takie sytuacje nie występują z wyjątkiem udostępniania pieniędzy w ramach relacji przyjacielskich czy też rodzinnych. 

Kwota pożyczki zależy od wysokości dochodu, który zostanie wykazany przez wnioskodawcę. Niektóre agencje kredytowe biorą pod uwagę nawet niskie kwoty rzędu 500 zł nie dokonując rozróżnienia pomiędzy ich źródłami (umowa o pracę, umowa zlecenie, renta inwalidzka, emerytura, kontrakt marynarski, działalność rolnicza oraz gospodarcza). W praktyce nie należy się spodziewać, że jakikolwiek podmiot będzie skłonny pożyczyć więcej niż kilkanaście tysięcy złotych na podstawie samej informacji o miesięcznych dochodach. Rozwiązaniem tego problemu są umowy zawierające klauzulę o zabezpieczeniu w postaci zastawu albo weksla in blanco.

Taki wariant stanowi dobre rozwiązanie również dla osób, które nie mogą wykazać żadnego dochodu. W takim przypadku pożyczkodawcy chętnie akceptują zabezpieczenie w postaci nieruchomości, ponieważ jest ono pewne i cenne. Dlatego też osoby zaciągające pożyczkę hipoteczna mogą liczyć na mniejsze oprocentowanie, aniżeli inni pożyczkobiorcy.

Banki godzące się na zabezpieczenia w postaci nieruchomości są zwykle skłonne do udostepnienia kapitału, który reprezentuje od 50 do 80%  jej wartości. Jeżeli zaś chodzi o wartość oprocentowania to zwykle kształtuje się ono na poziomie wyższym o 1-2% od analogicznego parametru dla kredytów mieszkaniowych. Trzeba jednak pamiętać, że tylko nieliczni kredytodawcy zgodzą się na zawarcie umowy pożyczki jeżeli dom jednorodzinny, lokal lub grunt został wcześniej obciążony inna hipoteką. W takiej sytuacji należy się liczyć z nieuchronnym wzrostem naliczonego przez bank oprocentowania. Istnieje jeszcze jedno ograniczenie odnośnie kredytów hipotecznych. Mianowicie banki ustalają minimalną kwotę zadłużenia, która waha się od 10 000 zł do 80 000 zł.

… ale czy bezpieczna?

Niestety osoby zaciągające pożyczki poza sektorem bankowym muszą się liczyć z większym ryzykiem nadużyć ze strony pożyczkodawcy. Warto ku przestrodze poczytać relacje internautów zmagających się z problemami, które zostały spowodowane przez prywatnych kontrahentów oraz mało renomowane agencje kredytowe.

Zdecydowalibyście się na taką pożyczkę? A może macie już jakieś doświadczenie w tej kwestii? Podzielcie się nim!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =