Problemy ze spłatą kredytu

Kredyty    
ocena

Ostatnią rzeczą, jaką powinniśmy zrobić w takiej sytuacji, to unikanie rozmów. Pewna firma windykacyjna swego czasu reklamowała się w telewizji: „tutaj też pracują ludzie(…)”. I rozmawiając z windykatorem czy przedstawicielem banku musimy o tym pamiętać. Przy okazji warto czasem odwrócić powyższy cytat w stronę banków i przypomnieć im, że Kredytobiorca to też człowiek.

Problemy ze spłatą kredytu

photoxpress.com

Kiedy jednak mamy już problemy finansowe naprawdę warto zacząć od rozmowy. Można postarać się umówić spotkanie ze swoim doradcą w banku, jeżeli takiego mamy i uzgodnić na jakich warunkach możemy spłacić zadłużenie lub nawet odroczyć jego spłatę. Im wcześniej zaczniemy rozmawiać, tym zazwyczaj będziemy mieć więcej wyjść z trudnej sytuacji.

Jeżeli nie doszło jeszcze do windykacji (zazwyczaj następuje to po minimum 3 niezapłaconych ratach) bank na pewno będzie chciał nam pomóc w spłacie zobowiązań. Ważna jest nasza dobra wola i chęci. Kiedy rozmawiamy z przedstawicielem banku zapytajmy, jakie mamy możliwości. Niektórzy mogą nam zaproponować zmniejszenie raty miesięcznej wraz z wydłużeniem okresu kredytowania (Lukas Bank), w BNP Parias Fortis możemy liczyć na zawieszenie spłaty kapitału, wtedy co miesiąc spłacamy tylko odsetki.

Wakacje kredytowe

Większość banków sprzedających kredyty hipoteczne w swojej ofercie proponuje wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych; taką możliwość daje między innymi Nordea Bank. Warunkiem jest brak zadłużenia przeterminowanego na moment składania wniosku o zmianę w sposobie spłaty kredytu. Zazwyczaj takie sytuacje wymagają poniesienia dodatkowych kosztów w postaci prowizji czy opłaty za zmiany w harmonogramie spłat, ale i tak są one zdecydowanie niższe niż ewentualne koszty windykacji i odsetek karnych.

Ubezpieczenie kredytu

W niektórych sytuacjach możemy skorzystać z ubezpieczenia kredytu. Jeżeli na przykład stracimy pracę, znajdziemy się w szpitalu i z tego powodu nie uregulujemy naszych zobowiązań ubezpieczyciel może przejąć całkowitą lub częściową spłatę naszego długu. Warto sprawdzić takie opcje przy zawieraniu umowy pożyczki. Jeżeli ubezpieczenie obejmuje sytuację jaka nam się przytrafiła do wypłaty odszkodowania (przejęcia spłaty) konieczny będzie wniosek i stosowne dokumenty potwierdzające ten fakt przesłane do firmy ubezpieczeniowej.

Restrukturyzacja długu

W niektórych bankach można też zapytać o restrukturyzacje długu. Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się po prostu zmiana warunków kredytu na takie, aby umożliwić kredytobiorcy jego spłatę - zazwyczaj jest wtedy rozłożony na dłużej, z poręczeniem innej osoby fizycznej.

Jeżeli mamy lub wiemy, że w najbliższym czasie będziemy mieć problem ze spłatą naszych zobowiązań jak najszybciej sprawdźmy jakie mamy możliwości postępowania: szukajmy w regulaminie kredytu, na stronach internetowych lub skontaktujmy się z doradcą kredytowym. Im wcześniej to zrobimy, tym będziemy mieć większe szanse na pozytywne rozwiązanie naszych problemów.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =