Rodzaje rat w kredycie mieszkaniowym

Kredyty    
ocena

Przy ratach równych, zwanych annuitetowymi, części płatności miesięcznej są tak podzielone, aby na początku spłaty to odsetki stanowiły większą część raty. Suma odsetek i kapitału miesięcznie łącznie daje tą samą kwotę, ale ich stosunek do całości raty co miesiąc ulega zmianie.

Rodzaje rat w kredycie mieszkaniowym

photoxpress.com

Co miesiąc proporcje raty się zmieniają na korzyść zwiększenia części kapitałowej, ale różnica co miesiąc stanowi tylko kilka procent, zależy to oczywiście od ilości rat i kwoty kredytu.

Z kolei podstawowym założeniem rat malejących, zwanych też zmiennymi, jest stała część kapitałowa, a zmieniająca się co miesiąc część odsetkowa.  Na początku jest ona najwyższa i to daje nam tą początkową różnicę między wysokością rat malejących a równych. Ale dzięki temu szybciej „widzimy” efekt spłaty naszych zobowiązań.

Większe różnice w sumie spłat są widoczne przy wyższych kwotach, a więc właśnie przy kredytach mieszkaniowych. Ponieważ szybciej spłacamy kapitał, odsetki z miesiąca na miesiąc są naliczane od mniejszej kwoty. W efekcie przy ratach malejących oddajemy do banku mniej odsetek. Ale różnica nie jest bardzo duża; zazwyczaj oscyluje wokół kilku procent w całym okresie kredytowania.

Pamiętajmy jednak, że taki rodzaj rat wymaga od kredytobiorcy wyższej zdolności kredytowej, bo mimo iż rata zmienia się co miesiąc to zdolność wyliczana jest według tej pierwszej, najwyższej raty. Może to spowodować, że klient nie będzie mógł uzyskać takiego kredytu, o jaki się starał.

Warto też zwrócić uwagę na to, że wysoki poziom raty będzie się utrzymywać dosyć długo. Stawka nie spadnie z miesiąca na miesiąc, a zmniejszenia obciążenia można oczekiwać dopiero po kilku latach.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =