Zmiany w kredytach konsumenckich - grudzień 2011

Kredyty    
ocena

18 grudnia 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim. Daje ona więcej czasu na odstąpienie od kredytu, bo nie 10, jak dotychczas, ale 14 dni. Banki muszą w sawoich ofertach jasno przedstawiać wszystkie koszty kredytów, również takie jak obligaoryjne ubezpieczenia czy spotkania z klientem.

Zmiany w kredytach konsumenckich - grudzień 2011

photoxpress.com

Każdy klient zainteresowany kredytem otrzyma skrupulatny spis wszystkich kosztów, wyszczególnionych w tabeli. Informacje na ten temat powinny zostać zamieszczone również w reklamach. Dzięki temu bez problemu porównany oferty różnych banków i wybierzemy ten, który okaże się najbardziej korzystny.

Kolejną, niezbyt korzystną zmianą jest limit 5 procent opłat i prowizji. Do tej pory banki starały się omijać  ten zapis. Od wczoraj jednak już nie obowiązuje. Banki mają wolną rękę w ustalaniu kosztów. Choć istnieje zagrożenie wyższych kosztów, jednak trzeba podejść do sprawy dość rozsądnie i nie należy spodziewać się ogromnego wzrostu prowizji.

Jak już ostało wspomniane powyżej, klinet może rozmyślić się  terminie 14 dni. Klient, co jest następną zmianą, zapłaci odsetki za dni, w których korzystał z kredytu. Kolejną niezbyt pozytywną dla klienta zmianą jest umożliwienie bankom żądania rekomensaty za wcześniejszą spłatę kredytu. Prowizja może osiągnąć nawet 1 procent wartości całego kredytu. Banki będą miały taką możliwość wtedy, kiedy kredyt ma stałą stopę oprocentowania, a spłacona przed terminem suma przekracza w przeciągu roku (2 miesięcy) trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przediębiorstw według danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Powyższe zmiany mogą pozwolić na ukrócenie nadużyć w zakresie przyznawania kredytów i krótkoterminowych pożyczek, tzw. "chwilówek".

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =