Cząber - właściwości, zastosowanie

Przyprawy    
ocena

Cząber, zwany inaczej pieprzykiem, jest nie tyle popularną, ile pospolitą rośliną. W smaku jest mocno korzenny i nieco przypomina pieprz, czemu zawdzięcza swoją zwyczajową nazwę. Cząber był o wiele bardziej popularny w kuchni naszych babć niż współcześnie, zaś historia kulinariów zna cząber od starożytności.

Cząber - właściwości, zastosowanie

photoxpress.com

Co ciekawe, cząber jest często pomijanym składnikiem ziół prowansalskich i zyskującej coraz większość popularność czubrycy, która wywodzi się z Bułgarii. Stanowi ona mieszankę ziół i przypraw, którą możemy porównywać z ziołami prowansalskimi, jest jednak bardziej wyrazista – między innymi dzięki sporej zawartości cząbru.

W kuchni możemy doprawić cząbrem ciężkostrawne tradycyjne potrawy. Nadaje się i dobrze komponuje z fasolą, a więc można dodać go do zupy fasolowej czy do fasolki po bretońsku. Idąc dalej – cząber pasuje do fasolki szparagowej i innych roślin strączkowych. Ziemniaki zyskują, jeśli doprawimy je cząbrem. Zyskuje również groch, a więc cząber spokojnie można dodać do grochówki. Typowo polskimi zupami, które warto wzbogacić cząbrem, są krupnik i kapuśniak.

Jeśli chodzi o mięsa, cząber świetnie nadaje się do wędlin i kiełbas, często w tradycyjnych masarniach na wsiach jest do nich dodawany. Również do mięsnych sosów własnych możemy dodać cząber. Co ciekawe, jego szerokie zastosowanie i ostry posmak dobrze zestawiają się z grzybami, a więc z sosami i marynatami. Rzadziej zdarza się dodawać cząber do marynat ogórkowych.

Właściwości cząbru są podobne do właściwości innych ziół – pobudza on apetyt, poprawia trawienie, co – zwłaszcza przy ciężkiej polskiej kuchni – jest ogromną zaletą. Cząber stosuje się przy problemach z układem pokarmowych, przy biegunkach oraz nieżytach jelit, żołądka. Po dziś dzień jest używany w farmacji jako składnik leków poprawiających pracę jelit. Cząber poza tym łagodzi skurcze i jest środkiem wspomagającym walkę z pasożytami układu pokarmowego.

Jak po wszystkie zioła – warto po niego sięgać w codziennej kuchni i odkryć jego zalety.

Do czego używacie cząber? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
4.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =