W przeciwieństwie do innych produktów z soi, sos jest pozbawiony izoflawonów. Prawdziwy sos sojowy jest fermentowany za pomocą koji, grzybów stosowanych również przy produkcji zupy miso. Mają one właściwości prebiotyczne. W procesie fermentacji biorą też inne mikroorganizmy.

Większość sosów sojowych zawiera niewielkie ilości alkoholu, który działa jak delikatny konserwant. Należy jednak pamiętać, aby przechowywać sos w lodówce. Oprócz niskich temperatur ważne jest, by nie miało doń dostępu światło – dlatego też sos sprzedawany jest w butelkach z ciemnego szkła.

Chiński sos sojowy

Istnieje wiele odmian sosu sojowego – każdy z nich ma brunatną barwę i jest słony. Tymczasem jednak sos chiński i japoński znacząco się różnią. Chiński składa się głównie z soi, a dodatek innych zbóż jest nieznaczny. Jedną z jego odmian jest sos grzybowy, który zawiera grzyby o uroczej nazwie pochwiak wielkopochwowy. Jest to ciemna odmiana sosu sojowego i ma bardzo przyjemny i głęboki smak.

Japoński sos sojowy

W przeciwieństwie do sosu chińskiego, głównym składnikiem chińskiego jest pszenica, co powoduje, że jego smak jest znacznie słodszy. Jedną z japońskich odmian jest tamari – ciemny i gęsty, o wyjątkowo mocnym smaku. Tamari występuje zarówno w wersji pszennej, jak i bezpszennej i nawet po zagotowaniu zachowuje swój ciekawy smak.

Jasny sos sojowy

Jasny sos sojowy nie ma nic wspólnego z sosem sojowym light (którego cechą jest obniżona ilość sodu). Jest to sos japoński, a stosuje się go wszędzie tam, gdzie brunatna barwa sosu ciemnego mogłaby zepsuć wygląd całego dania. Jako że jest delikatniejszy w smaku, lepiej nadaje się do przyprawiania potraw typu owoce morza.

Ciemny sos sojowy

Ciemny sos sojowy jest bogatszy w smaku, gęsty i ostry. Barwą przypomina czekoladę i jest nieco mniej słony od jasnego. Stosowany jest w kuchni wszystkich krajów azjatyckich.

Uwaga!

Sos sojowy w swych najróżniejszych odmianach to fantastyczna przyprawa, która potrafi dodać smaku i wyrazistości najprzeróżniejszym potrawom.

Macie inne pomysły na wykorzystanie sosu sojowego?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPieprz czerwony – zastosowanie, właściwości
Następny artykułZiele angielskie – właściwości, zastosowanie

Katarzyna Wyka - blogerka kulinarna, miłośniczka smacznego, szybkiego gotowania. Działa według zasady: jeśli czegoś nie da się przyrządzić w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto to wykonać. Jest również mamą, a zawodowo - naucza języka angielskiego.

 

Odwiedź blog naszego specjalisty:

- Truscaveczka pichci

Nasz specjalista o sobie:

Kiedy ktoś mówi przy mnie "Baby do garów!" kiwam energicznie głową, bo chociaż pochodzę z rodziny, gdzie to mężczyźni gotowali lepiej i więcej, to kuchnia jest moim królestwem. Nie do pomyślenia - ja, uchodząca niegdyś za mózgowca, który z przyziemnością nie ma nic wspólnego, uwielbiam gotować, obserwować, jak zmieniają się składniki użyte do wykonania potrawy, jak mieszają się smaki i zapachy.

Od kilkunastu lat moja kuchnia tętni życiem - i choć wyprowadzając się na swoje umiałam przyrządzić najwyżej spaghetti z proszku, teraz nie tylko nieźle gotuję, ale lubię też czytać książki kucharskie nie tylko szukając w nich przepisów, ale i inspiracji, pomysłów na połączenia składników, mniej lub bardziej typowe. Już ładnych parę lat prowadzę bloga z przepisami. Zaczął się od prośby koleżanki, żebym dała jej przepis na obiad - ale przepis dla zupełnego żółtodzioba. Pomyślałam, że to dobry pomysł - przepisy na potrawy proste, smaczne i niewymagające zbyt wiele czasu i niezwykłych kulinarnych talentów. Pewna moja przyjaciółka powiedziała "Jeśli jakiegoś dania nie da się przygotować w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto je robić."

Dlatego moje przepisy, w większości wymyślane samodzielnie, opierają się na niewielu składnikach i szybkim ich przyrządzeniu. Dzięki temu każdy, kto z tych receptur skorzysta, może poczuć się mistrzem patelni, czego sobie i czytelnikom życzę.

Fot.: Hanna Matejczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here