Estragon - właściwości, zastosowanie

Przyprawy    
ocena

Estragon czyli zioło, bylica, przyprawa o kwaśnych posmaku. Estragon stosowany jest jako przyprawa do musztardy, zwłaszcza do typowej francuskiej Dijon. Poza tym jest dodawany do kwaśnych zalew – ogórków, kapusty. Świeży estragon stanowi dodatek do sałatek i zup. Fantastycznie współgra z jajkami, rybami, drobiem. Nadaje im lekkość i wrażenie świeżości w smaku, jest idealną przyprawą do letnich potraw.

Estragon - właściwości, zastosowanie

sxc.hu

Często po estragon sięgają kucharze kuchni francuskiej, zresztą to właśnie we Francji estragon cieszy się największą popularności, sławą i sympatią.

Estragon nie jest jednak bardzo popularny. Nie wszyscy zapewne wiedzą, że nie należy go gotować, dlatego doprawiając potrawę estragonem, trzeba pamiętać, by dodać go na samym końcu i tylko zamieszać.

Estragon posiada właściwości lecznicze i zdrowotne. Te drugie odkryli Francuzi. Parzyli oni herbatkę z estragonu, stosowaną jako lekarstwo na bezsenność i nadmierną pobudliwość. Do tego estragon dobrze działa na żołądek – poprawia trawienie, neutralizuje działanie kwasów żołądkowych.

Herbatka z estragonu będzie smaczniejsza, jeśli dodamy do niej cytrynę. Należy spożyć ją około godziny przed snem. Oczywiście herbatę parzy się ze świeżego estragonu.

W przypadku żołądkowych problemów dobrze sprawdzi się ekstrakt z estragonu. Estragon zalać należy octem jabłkowym i dodać trochę soku z cytryny. Następnie tak przygotowany wywar szczelnie zamykamy i odstawiamy na 12 godzin. Po tym czasie można wypijać łyżeczkę po posiłku, co powinno zapobiegać problemom trawiennym, wzdęciom, zgadze.

Według zielarzy, estragon ma jeszcze inne zdrowotne właściwości. Reguluje miesiączki, pobudza apetyt, zmniejsza i łagodzi kolki, łagodzi bóle artretyczne i reumatyczne oraz pomaga w walce z robakami dróg pokarmowych. Podobno pomaga nawet na ból zębów. Estragon jest moczopędny, przeciwskurczowy i przeciwzapalny.

Zastosowanie estragonu jest, jak widać, szerokie. Podobnie jak w przypadku wielu innych ziół. Nie należy jednak wierzyć we wszystko. Estragon może i pomaga zasnąć, ale nie powoduje cudów.

Do jakich potraw najczęściej dodajecie estragon? Dajcie znać czy często gości w Waszej kuchni.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =

Artykuł dno.Poza tym do zaparzenia herbaty nie jest potrzebny świeży estragon

~ Irma / 2018-09-09 02:00:30
oceń komentarz: (0) (0)