Przyprawy Goździki - przyprawa, właściwości, do czego?

Goździki – przyprawa, właściwości, do czego?

-

We Francji do rosołu daje się cebulę nabitą goździkami, w Anglii czy w Polsce goździki służą do doprawiania dań zawierających jabłka, na przykład od kompotu – zaś w Indiach zmielone goździki dodaje się do garam masali.

Goździki można więc wykorzystywać w całości lub w postaci mielonej. Można je stosować do dań z drobiu lub mięsa, bardzo ważne są też w przepisach na przyrządzanie dyni czy na grzańca. Ciekawe efekty możesz uzyskać, dodając nieco mielonych goździków do niektórych zapiekanek, zwłaszcza zawierających jabłka.

Goździki to także znaczący składnik mieszanek przyprawowych, stosowanych w kuchniach świata. Nawet słynne chińskie pięć smaków ma w sobie właśnie goździki. Inne przykłady to curry, wspomniana garam masala, ras el hanout czy sos Worcestershire.

Przyprawa ta jest niezwykle rozpowszechniona w Indiach, gdzie niemal każde danie przygotowywane jest z jej wykorzystaniem. Zaskakiwać może na przykład dodawanie mielonych goździków do herbaty.

Ponieważ goździki mają bardzo intensywny smak i aromat, pamiętaj o oszczędnym ich dozowaniu.

Jakiej potrawy lub napoju nie wyobrażacie sobie bez goździków?

Katarzyna Wyka

Katarzyna Wyka - blogerka kulinarna, miłośniczka smacznego, szybkiego gotowania. Działa według zasady: jeśli czegoś nie da się przyrządzić w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto to wykonać. Jest również mamą, a zawodowo - naucza języka angielskiego.

 

Odwiedź blog naszego specjalisty:

- Truscaveczka pichci

Nasz specjalista o sobie:

Kiedy ktoś mówi przy mnie "Baby do garów!" kiwam energicznie głową, bo chociaż pochodzę z rodziny, gdzie to mężczyźni gotowali lepiej i więcej, to kuchnia jest moim królestwem. Nie do pomyślenia - ja, uchodząca niegdyś za mózgowca, który z przyziemnością nie ma nic wspólnego, uwielbiam gotować, obserwować, jak zmieniają się składniki użyte do wykonania potrawy, jak mieszają się smaki i zapachy.

Od kilkunastu lat moja kuchnia tętni życiem - i choć wyprowadzając się na swoje umiałam przyrządzić najwyżej spaghetti z proszku, teraz nie tylko nieźle gotuję, ale lubię też czytać książki kucharskie nie tylko szukając w nich przepisów, ale i inspiracji, pomysłów na połączenia składników, mniej lub bardziej typowe. Już ładnych parę lat prowadzę bloga z przepisami. Zaczął się od prośby koleżanki, żebym dała jej przepis na obiad - ale przepis dla zupełnego żółtodzioba. Pomyślałam, że to dobry pomysł - przepisy na potrawy proste, smaczne i niewymagające zbyt wiele czasu i niezwykłych kulinarnych talentów. Pewna moja przyjaciółka powiedziała "Jeśli jakiegoś dania nie da się przygotować w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto je robić."

Dlatego moje przepisy, w większości wymyślane samodzielnie, opierają się na niewielu składnikach i szybkim ich przyrządzeniu. Dzięki temu każdy, kto z tych receptur skorzysta, może poczuć się mistrzem patelni, czego sobie i czytelnikom życzę.

Fot.: Hanna Matejczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Odstawienie od piersi to dla dziecka ogromne przeżycie, gdyż każdy maluch jest emocjonalnie związany ze swoją mamą, a w szczególności z karmieniem piersią. Gdy mama decyduje się odstawić dziecko od piersi musi czuć w sobie gotowość, siłę oraz konsekwencję.

Jak, co gotować dla psa?

Samodzielne przygotowanie pełnowartościowych posiłków dla psa jest znacznie bardziej czasochłonne i często związane z większymi wydatkami niż zakup gotowej suchej karmy. Jeśli jednak decydujemy się na ten sposób karmienia psa, dobrze jest zaznajomić się z podstawowymi zasadami żywienia psów.

Zobacz też

Zaburzenia schizotypowe – objawy

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 zaburzeniem schizotypowym nazywamy zaburzenie typu schizofrenii. Zaburzenia te charakteryzują się długotrwałym przebiegiem o trudnym do wskazania początku zachorowania, ponieważ zaburzenie to nie ma wyraźnego początku.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: