Przyprawy Jak przechowywać zioła?

Jak przechowywać zioła?

-

Najlepszym terminem na zbiór świeżych ziół jest sierpień. W tym czasie rośliny te mają najsilniejszy aromat. Zbiorów najlepiej dokonywać przed południem w słoneczne, bezdeszczowe dni. Wybierajmy zioła zdrowe, suche, rosnące z dala od jezdni. Bazylię i majeranek pozyskujemy ścinając 10 cm nad ziemią, miętę i oregano ścinamy w połowie wysokości. W przypadku takich roślin jak pysznogłówka czy rozmaryn obrywamy pojedyncze listki.

Niespożytkowane zioła możemy przechowywać i konserwować na różne sposoby. Ziołom sprzyja zalewanie oliwą lub suszenie w ciemnym, przewiewnym pomieszczeniu.

Prawidłowe suszenie ziół umożliwia stratę jak najmniejszej ilości cennych substancji zawartych w roślinie. Dobrym sposobem suszenia jest rozłożenie zebranych roślin w pobliżu grzejnika, kaloryfera lub bezpośrednio na nim na płaskiej powierzchni. Miejsce powinno być ocienione i przewiewne. Można także związać rośliny w pęczki i powiesić. Pamiętajmy, by temperatura nie przekroczyła 35 st. C. Nie możemy także suszyć ziół w pełnym słońcu. Wysuszone rośliny przechowujemy w ciemnych i szczelnych pojemnikach. Starajmy się nie kruszyć roślin, może to doprowadzić do szybszego ulatniania np. olejków eterycznych czy rozkładu związków chemicznych. Opakowania, w których zioła są przechowywane, najlepiej podpisać na samym początku, później mogą stać się trudne do rozpoznania.

Najbardziej odpowiednim miejscem przechowywania nasion są papierowe torebki. Nieodpowiednio wysuszone zioła mogą pleśnieć. Nie przechowujmy ziół dłużej niż 12 miesięcy.

Więcej świeżości ziół uzyskamy, zamrażając je np. w kostkach lodu. Staną się łatwo dostępne w kuchni, mogą też być doskonałą ozdobą naszych stołów. Można także zamrażać całe lub posiekane zioła. Z woreczka należy usunąć jak najwięcej powietrza.

Uwaga!

Innym sposobem na przechowywanie ziół jest ich konserwowanie w oliwie, occie winnym. Dzięki temu można uzyskać własny aromatyczny olej, który może efektownie wyglądać na półce w ozdobnej butelce.

Dobrze zasuszone zioło powinno posiadać intensywny kolor i miły zapach.

A Wy w jaki sposób przechowujecie zioła? Dodalibyście jakieś pomysły do powyższych? Dajcie znać!

Poprzedni artykułJak uprawiać żeń-szeń?
Następny artykułJak odwołać ślub?
Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć w Australii?

Australia, kraj Aborygenów, strusi i misi koala. Wielkie, nietknięte ludzką ręką przestrzenie, imponujące góry, egzotyczne laguny z nieskazitelną wodą i bielusieńkim piaskiem, setki gatunków najdziwniejszych przedstawicieli flory i fauny. Co warto zatem w tym intrygującym kraju-kontynencie zobaczyć?

Zapowietrzenie pochwy podczas stosunku

Wśród różnych problemów związanych z seksem, jeden może wzbudzać u kobiet prawdziwe skrepowanie. Chodzi o zjawisko zapowietrzenia pochwy. Wiele kobiet chciałoby wiedzieć, na czym polega ta dziwna przypadłość i czy należy się nią martwić?

Zobacz też

Unieważnienie akcji

Rodzime prawodawstwo w postaci ustawy Kodeks Spółek Handlowych z dnia 15 września 2000 roku (Dz.U. 2000 nr 94 poz. 1037) przewiduje możliwość unieważnienia wyemitowanych akcji, przy czym dotyczy ona tylko akcji imiennych (papiery wartościowe na okaziciela muszą być w pełni opłacone przed wydaniem – patrz art. 335 §1 KSH). Wspomniana instytucja prawna ma celu zagwarantowanie rzeczywistego oraz terminowego wniesienia wkładów przez osoby fizyczne i prawne, które zobowiązały się do wykonania tego świadczenia. Wiążącym dokumentem, który określa terminy oraz wysokość wpłat na akcje jest statut lub uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy (WZA). Co istotne WZA może przekazać zarządowi kompetencje w zakresie ustalenia terminarza wpłat (patrz artykuł 330 §1 KSH).

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Zakupy spożywcze online?

Polacy od lat dokonują zakupów przez Internet. Dostępność produktów w sieci jest bardzo wysoka, a sprzedawcy oferują konkurencyjne ceny....

Może Cię zainteresuje: