Ziemniaki obowiązkowo należy posolić, bez soli nie mają bowiem smaku. Jednak poza solą do gotujących się ziemniaków warto dorzucić jeden czy dwa ząbki czosnku. Da to naprawdę ciekawy posmak. Do pieczonych ziemniaków nadają się wszystkie zioła. Od prowansalskich, przez czubrycę, przyprawy o indyjskich korzeniach (jak garam masala), aż po pojedyncze zioła – właściwie każdym możemy obsypać ziemniaki. Pamiętajmy jednak – trzeba dodać ich dużo. Fantastycznie smakują ziemniaki z rozmarynem, pieczone w maśle, z czosnkiem. Pycha!

Do ziemniaków świetnie nadają się też wszelkie przyprawy korzenne: imbir, kurkuma, kardamon. Do takich, które chcemy przygotować w mniej orientalny sposób, możemy dodać gałki muszkatołowej, estragonu, ugotować je w wodzie z dodatkiem liści laurowych, ziela angielskiego, kminu lub kminku. Do pieczenia oczywiście też warto dodać ww. przyprawy.

Ziemniaki lubię również pikantne dodatki. Jeśli chodzi o pieprz, to najlepszy będzie ten grubo, i oczywiście – świeżo, mielony, kolorowy. W przypadku papryki, nie musimy zastanawiać się, czy ma ona być słodka czy ostra. Obydwie świetnie się nadadzą.

Z kolei do ziemniaków pieczonych w mundurkach, z ogniska lub piekarnika, najlepsze jest po prostu masło. Może być to masło czosnkowe lub doprawione. To chyba najlepsza forma ziemniaków, jaką można sobie wyobrazić.

Natomiast młode ziemniaczki wystarczy posypać koperkiem lub szczypiorkiem. Proste potrawy często są najlepsze.

Jakie przyprawy do ziemniaków zwykle wybieracie? Dajcie znać w komentarzu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSok z buraków – przepis
Następny artykułWypłaty dużych sum pieniędzy a bezpieczeństwo

Jolanta Chabik - jest korektorem, dokumentalistą, czasami redaktorem. Wcześniej pracowała w radiu na stanowisku dziennikarza muzycznego i prezentera, a również dla portali o tematyce kulturalnej, informacyjnej i lifestylowej. Kulinaria to jej hobby i wielka pasja.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuję, bo lubię to robić. Piekę, bo lubię zapach, jaki wypełnia wtedy kuchnię. Gotowanie odstresowuje mnie, pomaga się zrelaksować. A pisanie o tym - utrwalić te smaki. W kuchni, tak samo jak smak, liczy się zapach i kolor, a również "architektura" kulinarnego dzieła. Nie ma rzeczy nieważnych. Dzięki odpowiednim dodatkom każda potrawa, nawet najbardziej banalna, może smakować zupełnie inaczej i każda może zrobić wrażenie. Kuchnia to zmysły. A zmysły nie kłamią.

Kiedy nie gotuję, pojawiam się tu i tam. Ćwiczę jogę. Przeglądam ulubione blogi. Spaceruję o zmierzchu. Szukam inspiracji w książkach, filmach, w życiu. Spotykam się z przyjaciółmi, bo ludzie są najlepszą inspiracją - także tą kulinarną. Słucham muzyki. Piję kawę, herbatę lub wino, zależnie od pory dnia. Szukam wszędzie nowych smaków. Nie boję się eksperymentów, zwłaszcza kulinarnych. Moim typem jest włoska kuchnia, pełna pomidorów, oliwek, pachnąca bazylią. Włoska kuchnia, szwedzki design, nowojorki styl - to rzeczy idealne. Bo ideał kryje się w prostocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here