1. Imbir.

Stosowany jest w wersji suszonej i mielonej albo świeży. Ma wyrazisty zapach i pikantny, piekący smak. Kłącze pokryte jest jasnobrązową cienką skórką – najłatwiej jest ściągnąć ją zwykłą łyżeczką do herbaty. Imbir możesz pokroić w cienkie plasterki lub zetrzeć na drobnej tarce. Świetnie sprawdzi się jako składnik marynat, a jeśli jest bardzo młody, możesz dodać go również do sałatki.

2. Chili.

Chili to ogólna nazwa ostrych papryczek, suszonych na słońcu i następnie przerabianych na płatki, proszek lub sos. Chińska kuchnia bardzo lubi ostrą paprykę, a jej pikantny smak dobrze równoważy delikatność kurczaka.

3. Pieprz syczuański.

Kolejna ostra przyprawa, pieprzna i aromatyczna. Ziarna trzeba uprażyć na patelni i lekko rozgnieść przed dodaniem do marynaty czy posypaniem kurczaka. Dobrze komponuje się z imbirem i anyżem i jest typową przyprawą do drobiu.

4. Sos sojowy.

Sos sojowy powstaje w wyniku fermentacji soi i ryżu lub pszenicy, zalanych wodą i zasypanych solą. Ma wyrazisty, słony smak, dlatego potraw z jego dodatkiem nie trzeba już solić. Jego zapach jest trudny do zaakceptowania dla niewtajemniczonych, ale kiedy się go zaakceptuje, staje się wyznacznikiem chińskości potraw. Stanowi doskonałą bazę do marynat, wnika głęboko w mięsa i nasyca je wyrazistym smakiem.

Już te przyprawy wystarczą, by stworzyć z kurczaka pyszne danie. Jeśli jeszcze dodasz do niego pokrojone w słupki warzywa, pędy bambusa, grzyby mun, startą skórkę cytryny lub trawę cytrynową i przede wszystkim ryż – na pewno poczujesz, że Chiny nie są tak dalekie, jak by się zdawać mogło zdawać.

A jak Ty doprawiasz kurczaka, by smakował po chińsku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here