Dzięki olejkom eterycznym po rozkruszeniu lub utłuczeniu w moździerzu raczy zmysły węchu pięknym zapachem, stanowiącym nutę zapachową wielu perfum i kosmetyków. Dodany do potraw działa pobudzająco na zmysły i apetyt, co czyni z niego jeden z najbardziej poszukiwanych afrodyzjaków oraz naturalnych leków wzmagających łaknienie. Oprócz wspomagania układu trawiennego, używany jest także przy chorobach układu oddechowego i moczowego, a także przy ogólnym osłabieniu organizmu.

Rozgryzanie ziaren kardamonu w ustach ma pomóc w pozbyciu się nieprzyjemnego oddechu, a jedzenie go wraz z czosnkiem pozwala zniwelować nieprzyjemny czosnkowy zapach.

Najczęstszym sposobem przerabiania kardamonu jest zrobienie naparu, pomagającego choćby przy wzdęciach i gazach. Do jego przygotowania będzie potrzebne:

250 ml wody
1 łyżeczka świeżo zmielonego kardamonu

Wodę zagotować i zalać nią kardamon i zaparzać przez 15 minut. Napar powinien być pity trzy razy dziennie pół godziny przed posiłkami.

W kuchni przyprawia się nim napoje, dania słodkie, jak i dania wytrawne. Dodaje się do zup, sosów, mięs, ryb, naleśników, ciast i kremów. Świetnie nadaje się do ciast z jabłkami i dynią, naleśników, domowych lodów, owocowych sałatek i surówek z marchewki i jabłka. Przykładem jego wykorzystywania jest kawa z kardamonem: do filiżanki z mieloną kawą wsypuje się szczyptę lub pokruszone ziarno kardamonu i zalewa do ¾ wrzątkiem, resztę uzupełniając gorącym mlekiem. Jeszcze lepszym sposobem jest zaparzenie kawy, przefiltrowanie jej do rondelka i zagotowanie z odrobiną kardamonu oraz mlekiem i cukrem. Podobnie można przyrządzić herbatę, pijaną z kardamonem w Indiach i krajach ościennych. Kilka ziarenek doda na pewno niesamowitego aromatu kompotom z jabłka, czy gruszek, a nawet kawie, jeśli dodamy je do szczelnie zamykanego pudełka.

Aromat kardamonu towarzyszył od wieków kulturom lubującym się w otaczaniu pięknymi zapachami. W starożytnym Egipcie wyrabiano z niego kadzidełka i dodawano do ówczesnych balsamów. W czasach antycznych mieszano z woskiem i zatykano otwory muszli, noszonych jako ozdoby. Współcześnie kardamon jest jednym z wielu składników męskich perfum.
Współtworzy je:
– z zielonym jabłkiem, bergamotką, zieloną cytryną i cedrowym drzewem,
– piżmem, bursztynem, dębem, drzewem sandałowym, drzewem cedrowym, jaśminem, jałowcem, grejpfrutem, pomarańczą, bergamotką i cytryną,
– piżmem, cedrem, lawendą, melonem i bergamotką,
– bergamotką, imbirem, lawendą, drzewem sandałowym, drzewem różanym, bluszczem, dębem i olejkiem pomarańczowym.

Używacie kardamonu? Do czego go stosujecie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBazylia – właściwości, działanie, zastosowanie
Następny artykułKolendra – właściwości, działanie, zastosowanie

Agnieszka Pietnoczka - od dwóch lat prowadzi blog kulinarny DOMOWE GOTOWANIE, na którym zamieszcza przepisy oraz zdjęcia wykonywanych przez siebie potraw. Nie ukrywa, że jej specjalnością są wypieki. Jak sama pisze, stworzyła swój blog dla "początkujących domowych kucharzy i poszukiwaczy nowych smaków". Jest specjalistą działu Kulinaria serwisu SPEC.PL, który wzbogaca nie tylko w swoje przepisy, ale również w autorskie zdjęcia.

Zobacz stronę naszego specjalisty:

- Domowe gotowanie

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuje od lat. Jak większość z nas zaczynałam pomagając mamie w przygotowaniu obiadu. Pod jej okiem obierałam ziemniaki, doprawiałam surówki, ucierałam ciasta i kremy. W końcu nadszedł czas pełnej samodzielności i niezależności w wyborze niedzielnego menu czy kulinarnych eksperymentów.

Swoich najbliższych raczę w domu zapachem piekącego się pieczywa i ciasta, gotującej się zupy, duszącego się w aromatycznych przyprawach mięsa i świeżo pokrojonych ziół. Z przyjemnością obserwuję wzrost ich apetytów na widok cieszących oko potraw. Z satysfakcją nakładam dokładki i odbieram puste już talerze. 

Co daje mi upieczenie chleba, upichcenie rosołu, usmażenie kurczaka z warzywami po tajsku czy wykonanie muffinek? Niesamowitą przyjemność z obserwacji przemiany poszczególnych składników o różnych smakach, konsystencji i pochodzeniu w brzmiące jednym tonem danie. Poczucie siły i umiejętności własnych rąk: ugniatających, lepiących, czujących drobiny soli, gładkość schłodzonego francuskiego ciasta, wilgoć śmietany i tłustość masła w kruchym spodzie, ulotność tortowej mąki i chropowatość skórki razowca. 

Z pasją przygotowuję nowe potrawy wyszukując ciekawe przepisy, czytając przeróżne fora, kupując kolejne kucharskie książki czy podglądając na YouTube podobnych do mnie amatorów dobrego jedzenia. Kiedy wchodzę do kuchni odbywam kulinarną wycieczkę dookoła świata, o której marzę od lat. Foccacia, won ton, chlebek naan, curry, banana bread, tarta i pizza to tylko niektóre z najsmaczniejszych przystanków owej - realizowanej na razie tylko w domu - podróży. Dzięki zdjęciom i kulinarnemu blogowi mogę utrwalić spędzoną w kuchni chwilę i wracać do opublikowanych przepisów na niemożliwych do zgubienia stronach wirtualnego notatnika. 

Przede mną jeszcze tyle do ugotowania, tyle do upieczenia, dodania i wymieszania. Mam nadzieję, że wszystkiego zdążę spróbować:)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here