Przyprawy Kminek - działanie, właściwości, zastosowanie

Kminek – działanie, właściwości, zastosowanie

-

Głównym elementem wykorzystywanym w kminku są jego nasiona. Mają one lekko palący, korzenny smak; posiadają tłusty olej, flawonoidy, cukry, związki białkowe, sole mineralne, kwasy organiczne i inne. Jego zastosowanie ma zbawienny wpływ na nasz układ trawienny. Kminek przede wszystkim zapobiega wzdęciom, ułatwia trawienie, niweluje skurcze żółądkowo-jelitowe, hamuje rozwój niektórych bakterii. Wykazuje również działanie moczopędne, wiatropędne oraz pobudza produkcję mleka u karmiących matek.

Ponadto powszechnie stosuje się kminek w postaci kropli lub naparu w profilaktyce wrzodów żołądka i dwunastnicy, przy zaburzeniach pracy wątroby, problemach z trawieniem oraz przy wzdęciach i uczuciu pełności żołądka. Dodatkowo znosi on nadmierną fermentację jelitową oraz zabija świerzbowce i niektóre robaki oraz bakterie jelitowe. Właściwości te wykorzystuje się nie tylko u dorosłych, gdyż kminek pozwala na usunięcie problemów trawiennych u dzieci, a nawet u niemowląt, którym podaje się słynną herbatkę z kminku. Wprowadzenie tego zioła do codziennej diety powoduje zniesienie uczucia skurczu żołądka oraz złagodzenie dolegliwości związanych z występowaniem kolki. Dzieje się tak za sprawą jego bezpośredniego działania na mięśnie jelit.

Spożywanie wywaru z kminku lub także samych jego nasion przyczynia się do odświeżenia oddechu, poprawy apetytu oraz pomaga złagodzić skurcze menstruacyjne u kobiet. Kminek wykazuje również działanie wykrztuśne – jest składnikiem leków na zapalenie oskrzeli czy kaszel.

Dzięki swoim doskonałym właściwościom i zbawiennemu wpływowi na nasz układ trawienny, kminek wykorzystywany jest bardzo często jako niezwykle popularna przyprawa. Stosuje się go głównie do tych dań, które znacznie mogą obciążyć nasz żołądek: tłustych, ciężkostrawnych oraz smażonych. Dodaje się go więc do czerwonych mięs, kiszonej kapusty, surówek, ćwikły, pieczywa, zup, owoców morza czy słodkich wypieków.

Lubicie kminek? Do czego go stosujecie?

Joanna Białek

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Terapia rodzinna – na czym polega, kiedy jest potrzebna?

Bardzo często w środowisku rodzinnym dochodzi do konfliktów. Czasami za problemową uważana jest tylko jedna osoba, po czym okazuje się, że konflikt może dotyczyć innych członków domowego ogniska. Często konieczna okazuje się wizyta u specjalisty - obecność wszystkich członków rodziny może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Prawa pracującego studenta

W dzisiejszych czasach bardzo wielu studentów łączy naukę z pracą, jest to spowodowane czynnikami ekonomicznymi, ale także chęcią zdobywania doświadczenia zawodowego. Ponadto wielu doświadczonych pracowników decyduje się na rozpoczęcie studiów. Często pogodzenie uczelni z etatem nie jest łatwe dlatego warto znać możliwości, które daje prawo pracy.

Zobacz też

Alkochińczyk – zasady gry

Alkochińczyk to szczególna gra planszowa, najczęściej obecna na różnego rodzaju "zakrapianych" imprezach.

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: