Przyprawy Ocet balsamiczny - zastosowanie

Ocet balsamiczny – zastosowanie

-

Głęboki, lekko słodkawy smak octu balsamicznego świetnie sprawdza się w winegrecie, sosach ale i w połączeniu ze świeżymi owocami, takimi jak truskawki, maliny i brzoskwinie, czy nawet z lodami waniliowymi.

Smakiem i złożonym aromatem przewyższa znacznie swego ubogiego kuzyna – czerwony ocet winny. Różni się jednak odeń jedną podstawową cechą – nie powstał w drodze fermentacji. Moszcz winogronowy jest zagęszczany do postaci syropu, a następnie długo dojrzewa – przez kilkanaście lat. Tajemnica jego smaku polega na stopniowym odparowywaniu wody, przez co smak staje się coraz bardziej wyrazisty, a konsystencja coraz gęstsza.

Niektóre octy balsamiczne mają już ponad sto lat. Najdroższym octem jest ten pochodzący z Modeny. Na szczęście balsamico używa się w nikłych ilościach, mała nawet buteleczka starcza na bardzo długo.

Uwaga!

Podróbki mają winny smak, aromat ich nie jest trwały, a potrawy z ich dodatkiem smakują nijako. Strzeż się taniego balsamico, jeżeli chcesz doświadczyć doskonałości i tradycji na swoim talerzu.

Lubicie ocet balsamiczny? Do czego najchętniej go używacie?

Katarzyna Wyka

Katarzyna Wyka - blogerka kulinarna, miłośniczka smacznego, szybkiego gotowania. Działa według zasady: jeśli czegoś nie da się przyrządzić w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto to wykonać. Jest również mamą, a zawodowo - naucza języka angielskiego.

 

Odwiedź blog naszego specjalisty:

- Truscaveczka pichci

Nasz specjalista o sobie:

Kiedy ktoś mówi przy mnie "Baby do garów!" kiwam energicznie głową, bo chociaż pochodzę z rodziny, gdzie to mężczyźni gotowali lepiej i więcej, to kuchnia jest moim królestwem. Nie do pomyślenia - ja, uchodząca niegdyś za mózgowca, który z przyziemnością nie ma nic wspólnego, uwielbiam gotować, obserwować, jak zmieniają się składniki użyte do wykonania potrawy, jak mieszają się smaki i zapachy.

Od kilkunastu lat moja kuchnia tętni życiem - i choć wyprowadzając się na swoje umiałam przyrządzić najwyżej spaghetti z proszku, teraz nie tylko nieźle gotuję, ale lubię też czytać książki kucharskie nie tylko szukając w nich przepisów, ale i inspiracji, pomysłów na połączenia składników, mniej lub bardziej typowe. Już ładnych parę lat prowadzę bloga z przepisami. Zaczął się od prośby koleżanki, żebym dała jej przepis na obiad - ale przepis dla zupełnego żółtodzioba. Pomyślałam, że to dobry pomysł - przepisy na potrawy proste, smaczne i niewymagające zbyt wiele czasu i niezwykłych kulinarnych talentów. Pewna moja przyjaciółka powiedziała "Jeśli jakiegoś dania nie da się przygotować w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto je robić."

Dlatego moje przepisy, w większości wymyślane samodzielnie, opierają się na niewielu składnikach i szybkim ich przyrządzeniu. Dzięki temu każdy, kto z tych receptur skorzysta, może poczuć się mistrzem patelni, czego sobie i czytelnikom życzę.

Fot.: Hanna Matejczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Na co zwrócić uwagę w umowie kredytu hipotecznego?

Obszerna umowa kredytu hipotecznego doskonale odzwierciedla skomplikowany charakter tego produktu bankowego. Prócz wspomnianego dokumentu klient bardzo często otrzymuje też załącznik w postaci regulaminu, który określa najbardziej podstawowe zasady funkcjonowania kredytów hipotecznych w danym banku. Objętość obydwu dokumentów może przerazić statystycznego klienta. Na szczęście obowiązująca od 18 grudnia znowelizowana ustawa o kredycie konsumenckim (Dz.U. 2011 nr 126 poz. 715) poprawiła położenie kredytobiorcy w tym względzie. Otóż stanowi ona, że kredytodawca jest zobowiązany do udostępnienia bezpłatnego projektu umowy, jeżeli zdolność kredytowa wnioskodawcy została oceniona pozytywnie (patrz artykuł 12 wspomnianego aktu prawnego). Dzięki temu klient może przenalizować wszystkie postawienia umowne domowym zaciszu.

Pokrzywa – właściwości lecznicze, działanie

Pokrzywy mamy w naszym kraju tyle, że można by siec ją porządnej wielkości kosą. I dobrze - bo to zioło bardzo korzystnie działające na układ moczowy i krew oraz poprawiające urodę. Niewielu wie, że pokrzywa może być kulinarnym specjałem, który uraduje podniebienie i jednocześnie uzdrowi organizm.

Zobacz też

Resident Evil 5 – jak przejść na poziomie Hard?

Istnieje prosty sposób, na przejście gry Resident Evil na najtrudniejszym poziomie trudności. Chcesz poznać ten trik, przeczytaj poradę!

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: