Przyprawy Oregano – właściwości, działanie, zastosowanie

Oregano – właściwości, działanie, zastosowanie

-

Oregano jest powszechnie stosowanym w kulinariach ziołem, najpopularniejsze jest w kuchni śródziemnomorskiej, gdzie jest używane jako dodatek do pizz, pomidorów, omletów, owoców morza, makaronów, sałatek. Jest też nieodłącznym dodatkiem do warzyw, serów, zup, duszonych mięs, potraw z wołowiny, wieprzowiny, baraniny czy cielęciny. Należy jednak pamiętać, aby do gotowania dodawać go pod sam koniec. Stanowi podstawowy element popularnej mieszanki ziół prowansalskich. Oregano najczęściej łączone jest w potrawach z bazylią, majerankiem, tymiankiem i pieprzem.

Jednak nie jest to jedyne zastosowanie oregano. Jest powszechnie stosowane w lecznictwie, głównie w obszarze dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym. Zioło to ma bowiem działanie przeciwbiegunkowe, moczopędne, przeciwskurczowe, wiatropędne oraz odtruwające cały organizm. Przygotowywany z oregano napar stosowany jest bardzo często w leczeniu dolegliwości związanych z chorobą wrzodową jelit i dwunastnicy, niedoczynności wątroby oraz przy nadmiernej fermentacji jelit. Co więcej, stymuluje ono przepływ żółci i pomaga przy różnego rodzaju zatruciach pokarmowych.

Nieocenione jest również lecznicze działanie oregano w przebiegu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. Tak więc napary i inhalacje z dodatkiem oregano zalecane są w leczeniu problemów związanych z układem oddechowym, w leczeniu kaszlu, zapalenia migdałków, oskrzeli oraz w przebiegu astmy. Działa ono bowiem dezynfekująco, przeciwskurczowo, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Ponadto powszechnie stosuje się oregano w walce z bólami różnego pochodzenia, głównie przy bólach głowy, zębów i stawów.

Oregano pomaga w walce z nadszarpniętymi nerwami, działa bowiem uspokajająco, wycisza i relaksuje. Może być podawany pod postacią naparów, inhalacji czy jako dodatek do gorących kąpieli. Działanie uspokajające uzyskiwane jest poprzez obniżanie przez oregano progu wrażliwości ośrodka nerwowego.

Jak często stosujecie w swojej kuchni oregano? Do czego go dodajecie?

Joanna Białek

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Służba wojskowa a staż pracy do emerytury

Czasy, kiedy służba wojskowa była obowiązkiem praktycznie każdego młodego mężczyzny, już minęły. Nie mniej jednak do dzisiaj wiele osób zadaje sobie pytanie, czy okres czynnej służby wojskowej można zaliczyć do okresu zatrudnienia i czy liczy nam się do emerytury.

Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych

Koszty sądowe w postępowaniu cywilnym niejednokrotnie przewyższają możliwości finansowe stron postępowania. Osoba fizyczna, która złoży wniosek o zwolnienie od kosztów do sądu oraz wykaże, że nie może ponieść kosztów procesu bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i swojej rodziny, może zostać przez sąd zwolniona w całości lub części kosztów postępowania. Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie?

Zobacz też

Jak wykonać makijaż odmładzający?

Każda z nas wykonując swój dzienny makijaż, obiera jakiś cel. Albo chcemy wyglądać bardziej seksownie, albo podkreślamy swoja osobowość, ale dla każdej z nas najważniejsze jest to, aby wyglądać i czuć się dobrze. To samo tyczy się makijażu skóry dojrzałej.

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Zakupy spożywcze online?

Polacy od lat dokonują zakupów przez Internet. Dostępność produktów w sieci jest bardzo wysoka, a sprzedawcy oferują konkurencyjne ceny....

Może Cię zainteresuje: