Ostre przyprawy a zdrowie

Przyprawy    
ocena

Ostre, pikantnie doprawione jedzenie od wielu lat budzi wiele kontrowersji. Nikt nie przechodzi obok niego obojętnie. Jedni je uwielbiają, do każdej potrawy dodają dużo pieprzu lub nawet papryki czy chilli. Oczywiście, istnieje o wiele więcej pikantnych przypraw, te są najbardziej znane i cieszą się największą popularnością. Dla innych z kolei mocno doprawione potrawy są nie do zjedzenia. O gustach się nie dyskutuje. Pikanteria nie jest jednak jedynie sprawą gustu. W przypadku jedzenia często jest sprawą zdrowia.

Ostre przyprawy a zdrowie

sxc.hu

Czy pikantne potrawy, a zatem przyprawy, są zdrowe?

Tak. Oczywiście, nie jednoznacznie prawdziwa odpowiedź, jednak pikantne przyprawy mają zdecydowanie więcej plusów, jeśli spożywane są przez osoby zdrowe. Nie polecane są dla osób, które chorują na żołądek, wrzody – wtedy dodatkowo i niepotrzebnie podrażniają organy, są ciężkostrawne, mogą powodować bóle brzucha, zgagę i wzdęcia. W przypadku osób zdrowych są bardzo wskazane.

Wśród plusów pikantnych przypraw można wymienić to, że wspomagają metabolizm, wzmacniają organizm, odporność (czosnek, chociaż nie jest przyprawą, jest pikantny i jest przecież antybiotykiem!), działają przeciwzapalnie, pobudzają krew, rozgrzewają. Co ciekawe, pikantne przyprawy zapobiegają otyłości. Zwróćmy uwagę, że niewiele osób, które twierdzą, że lubują się w ostrej kuchni, ma nadwagę, są to osoby raczej szczupłe.

Dodatkowym plusem wielu pikantnych przypraw jest opinia o nich jako afrodyzjakach. Bierze się to prawdopodobnie stąd, że pobudzają one krążenie krwi i rozgrzewają.

Spotkałam się z opinią, że pikantne przyprawy wyostrzają dowcip, intelekt i charakter. Niestety wpływ przypraw na nasze podejście do życia i ludzi nie został jeszcze zbadany, ale jeśli twierdzenia takie jak powyższa są prawdziwe, byłby to dodatkowy argument przemawiający za ich spożywaniem.

Czy lubicie ostre przyprawy? Często goszczą w Waszej kuchni? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
4.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =