Przyprawy Ostre przyprawy a zdrowie

Ostre przyprawy a zdrowie

-

Czy pikantne potrawy, a zatem przyprawy, są zdrowe?

Tak. Oczywiście, nie jednoznacznie prawdziwa odpowiedź, jednak pikantne przyprawy mają zdecydowanie więcej plusów, jeśli spożywane są przez osoby zdrowe. Nie polecane są dla osób, które chorują na żołądek, wrzody – wtedy dodatkowo i niepotrzebnie podrażniają organy, są ciężkostrawne, mogą powodować bóle brzucha, zgagę i wzdęcia. W przypadku osób zdrowych są bardzo wskazane.

Wśród plusów pikantnych przypraw można wymienić to, że wspomagają metabolizm, wzmacniają organizm, odporność (czosnek, chociaż nie jest przyprawą, jest pikantny i jest przecież antybiotykiem!), działają przeciwzapalnie, pobudzają krew, rozgrzewają. Co ciekawe, pikantne przyprawy zapobiegają otyłości. Zwróćmy uwagę, że niewiele osób, które twierdzą, że lubują się w ostrej kuchni, ma nadwagę, są to osoby raczej szczupłe.

Dodatkowym plusem wielu pikantnych przypraw jest opinia o nich jako afrodyzjakach. Bierze się to prawdopodobnie stąd, że pobudzają one krążenie krwi i rozgrzewają.

Spotkałam się z opinią, że pikantne przyprawy wyostrzają dowcip, intelekt i charakter. Niestety wpływ przypraw na nasze podejście do życia i ludzi nie został jeszcze zbadany, ale jeśli twierdzenia takie jak powyższa są prawdziwe, byłby to dodatkowy argument przemawiający za ich spożywaniem.

Czy lubicie ostre przyprawy? Często goszczą w Waszej kuchni? Dajcie znać w komentarzu.

Jolanta Chabik

Jolanta Chabik - jest korektorem, dokumentalistą, czasami redaktorem. Wcześniej pracowała w radiu na stanowisku dziennikarza muzycznego i prezentera, a również dla portali o tematyce kulturalnej, informacyjnej i lifestylowej. Kulinaria to jej hobby i wielka pasja.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuję, bo lubię to robić. Piekę, bo lubię zapach, jaki wypełnia wtedy kuchnię. Gotowanie odstresowuje mnie, pomaga się zrelaksować. A pisanie o tym - utrwalić te smaki. W kuchni, tak samo jak smak, liczy się zapach i kolor, a również "architektura" kulinarnego dzieła. Nie ma rzeczy nieważnych. Dzięki odpowiednim dodatkom każda potrawa, nawet najbardziej banalna, może smakować zupełnie inaczej i każda może zrobić wrażenie. Kuchnia to zmysły. A zmysły nie kłamią.

Kiedy nie gotuję, pojawiam się tu i tam. Ćwiczę jogę. Przeglądam ulubione blogi. Spaceruję o zmierzchu. Szukam inspiracji w książkach, filmach, w życiu. Spotykam się z przyjaciółmi, bo ludzie są najlepszą inspiracją - także tą kulinarną. Słucham muzyki. Piję kawę, herbatę lub wino, zależnie od pory dnia. Szukam wszędzie nowych smaków. Nie boję się eksperymentów, zwłaszcza kulinarnych. Moim typem jest włoska kuchnia, pełna pomidorów, oliwek, pachnąca bazylią. Włoska kuchnia, szwedzki design, nowojorki styl - to rzeczy idealne. Bo ideał kryje się w prostocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Choroby trawnika – zwalczanie

Głównym czynnikiem, który obniża elastyczny wygląd trawnika są liczne choroby wywoływane przez grzyby. Problemy te związane są z typem trawnika. Darnie koszone raz lub dwa razy do roku, nienawożone prawie wcale nie chorują, jednak nie posiadają również żadnych walorów dekoracyjnych.

Hikikimori – co to, definicja, objawy

Hikikimori – w wolnym tłumaczeniu – oznacza istotę odosobnioną, oddzielającą się. Jest to choroba cywilizacyjna, która ma podłoże psychiczno-emocjonale. Można określić ją jako depresję, syndrom społecznego, skrajnego wycofania się człowieka. Jej występowanie stwierdzono dotychczas w Korei Południowej i Japonii, przy czym najczęściej dotyka młodzieży.

Zobacz też

Jak zachęcić dziecko do przedszkola?

Zdarza się, że dziecko nie chce chodzić do przedszkola bądź nagle zgłasza swój sprzeciw, aby następnego dnia pozostać w domu. Często dzieje się tak w pierwszych dniach uczęszczania do przedszkola, kiedy dziecko potrzebuje czasu, żeby się zaaklimatyzować w nowym miejscu i grupie rówieśniczej.

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Zakupy spożywcze online?

Polacy od lat dokonują zakupów przez Internet. Dostępność produktów w sieci jest bardzo wysoka, a sprzedawcy oferują konkurencyjne ceny....

Może Cię zainteresuje: