Pieprz czarny - działanie, zastosowanie, właściwości

Przyprawy    
ocena
Czarny pieprz to prawdopodobnie jedna z najważniejszych i najbardziej rozpowszechnionych przypraw na świecie. Stosowana jest do niemal każdego niesłodkiego dania, czy to zimnego, czy ciepłego.

Pieprz czarny - działanie, zastosowanie, właściwości

photoxpress.com

Czarny pieprz pochodzi z Indii i to za jego sprawą Azja i Europa zostały połączone ścisłymi stosunkami handlowymi. To po tę aromatyczną, palącą przyprawę płynęły okręty.

Pieprz to owoc rośliny o nazwie pieprz czarny, należącej do grupy magnoliowych. Obecnie jest uprawiany w obszarach tropikalnych południowej Azji, na przykład w Indiach.

Pieprz czarny musi rosnąć przez trzy lata, zanim zakwitnie, a jego drobne kwiatki zamienią się w jagody. Są one zbierane, nim jeszcze dojrzeją i suszone aż przybiorą czarnobrunatną barwę. Te procesy doprowadzają do powstania właściwych ziaren pieprzu.

Pieprz znany jest również z dobroczynnego wpływu na ludzkie zdrowie. Olejek eteryczny pozyskiwany z tej rośliny często stosowany jest w olejkach do masażu i maściach przeciwbólowych i rozgrzewających, zarówno tych na kontuzje sportowe, jak i służących leczeniu objawów artretyzmu i reumatyzmu.

Czarny pieprz odgrywa również znaczącą rolę w metabolizmie i trawieniu i pomaga w łagodzeniu zaburzeń żołądkowych i wzdęć. Działa moczopędnie, pomagając pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, skutkującego między innymi obrzękami, a także stymuluje i poprawia pracę nerek. Jest silnym antyutleniaczem. Wyciągi z pieprzu wykorzystywane są do produkcji płukanek do ust i gardła.

Pieprz działa antybakteryjnie, zabezpiecza więc mięso przed psuciem się.

Pieprz można kupić w postaci już zmielonej – drobno lub grubo – bądź jako całe ziarna. Ponieważ jednak mielony dość szybko traci swoje właściwości, lepiej jest wybierać wersję ziarnistą. Całe ziarenka możesz dodawać do zup, a świeżo zmielone dodawać do innych potraw pod koniec gotowania lub tuż przed podaniem.

Do jakich potraw można dodać pieprzu? Właściwie do niemal wszystkich, nawet słodycze mogą zyskać nowy, niespodziewany aspekt smakowy dzięki tej palącej przyprawie. Oto kilka pomysłów: Oliwa, ocet jabłkowy, sól i pieprz to najprostszy dressing do sałatek.

UWAGA!
Potrawy składające się głównie z jajek zyskują na smaku dzięki dodatkowi pieprzu. Czarny pieprz można łączyć z truskawkami i ananasami. Przed pieczeniem warno natrzeć mięso grubo mielonym pieprzem, a będzie delikatniejsze i aromatyczne. Pieprzem można doprawić puree ziemniaczane. Wszędzie tam, gdzie przeszkadzałyby ciemne okruszki czarnego pieprzu, można go zastąpić łagodniejszym – białym.

Używacie dużo pieprzu w codziennych posiłkach? Jakiego dania nie wyobrażacie sobie bez pieprzu?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =