Pietruszka – właściwości, działanie

Przyprawy    
ocena
Pietruszka jest tak popularnym warzywem dodawanym w polskiej kuchni do różnych potraw, że rzadko kiedy zastanawiamy się nad jej działaniem i właściwościami. Co takiego zawiera pietruszka, że bez niej nie większość kucharzy nie wyobraża sobie aromatycznego wywaru, jarzynowej sałatki, sosów, czy fantazyjne wykończenie potraw przy pomocy ozdobnych liści pietruszkowej naci.

Pietruszka – właściwości, działanie

Fot. Agnieszka Pietnoczka

Warzywo to należy do rodziny selerowatych, stąd podobieństwo w wyglądzie z liśćmi bulwiastego i listkami naciowego selera oraz możliwość wykorzystania zarówno korzenia jak i naci w celach spożywczych.

Dodawanie jej do potraw wzbogaca je o witaminy (szczególnie A i C), żelazo, olejki eteryczne (stąd niesamowity aromat unoszący się znad zup czy sosów działający pobudzająco na apetyt) i inne odżywcze składniki. To właśnie skład pietruszki zadecydował o jej zdrowotnych właściwościach zawartych w liściach, korzeniu i nasionach.

Do najważniejszych właściwości pietruszki należy:

- działanie moczopędne – zalecany przy zapaleniu moczowodów, powstaniu kamicy moczowej, zapaleniu nerek i pęcherza moczowego, profilaktyce skąpomoczu,

- właściwości poprawiające trawienie i apetyt;

- łagodzenie wzdęć;

- właściwości żółciopędne;

- łagodzenie bólu przy ukąszeniu przez owady – wystarczy wtedy obłożyć miejsce ukąszenia startym korzeniem;

- działanie antyseptyczne i wybielająco na skórę;

- poprawienie oddechu z jamy ustnej;

- działanie napotne – stąd potoczne przekonanie o leczniczym działaniu delikatnego mięsno – warzywnego wywaru okraszonego sporą ilością pietruszki

- jest również afrodyzjakiem.

W celu wykorzystania pietruszki do wspomagania leczenia przygotowuje się:

- napary: 10-25 g startego korzenia zalewa się 100 ml wrzącej wody, przykrywa na 20 minut i popija małymi porcjami przez cały dzień;

- olejek pietruszkowy, którego kilka kropli spożywa się trzy razy dziennie;

- preparaty stworzone na zasadzie wyciągu z pietruszki poprawiające zapach wydobywający się  z ust (według potocznej wiedzy pomaga też w tej dolegliwości, uprzykrzającej codzienne życie, żucie przez 15 minut w zębach łyżeczki zielonej natki)

Warto dodać, że ze względu na kuszący aromat dawniej ziele pietruszki traktowano jako afrodyzjak i wierzono w jej właściwości wpływające na pobudzenie uczuciowe i seksualne człowieka.

Jak każde zioło, tak i pietruszka ma swoje zalecenia, ale również zastrzeżenia odnośnie jej stosowania. Nie powinno podawać się jej w nadmiarze kobietom w ciąży z powodu właściwości do pobudzania macicy, osobom wrażliwym mającym tendencję do uczuleń – szczególną uwagę trzeba zwrócić na stosowanie olejku pietruszkowego.

jak działa pietruszkaFot. Agnieszka Pietnoczka

Do czego najczęściej dodajecie pietruszkę? Podzielcie się swoimi opiniami.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =