Warzywo to należy do rodziny selerowatych, stąd podobieństwo w wyglądzie z liśćmi bulwiastego i listkami naciowego selera oraz możliwość wykorzystania zarówno korzenia jak i naci w celach spożywczych.

Dodawanie jej do potraw wzbogaca je o witaminy (szczególnie A i C), żelazo, olejki eteryczne (stąd niesamowity aromat unoszący się znad zup czy sosów działający pobudzająco na apetyt) i inne odżywcze składniki. To właśnie skład pietruszki zadecydował o jej zdrowotnych właściwościach zawartych w liściach, korzeniu i nasionach.

Do najważniejszych właściwości pietruszki należy:

– działanie moczopędne – zalecany przy zapaleniu moczowodów, powstaniu kamicy moczowej, zapaleniu nerek i pęcherza moczowego, profilaktyce skąpomoczu,

– właściwości poprawiające trawienie i apetyt;

– łagodzenie wzdęć;

– właściwości żółciopędne;

– łagodzenie bólu przy ukąszeniu przez owady – wystarczy wtedy obłożyć miejsce ukąszenia startym korzeniem;

– działanie antyseptyczne i wybielająco na skórę;

– poprawienie oddechu z jamy ustnej;

– działanie napotne – stąd potoczne przekonanie o leczniczym działaniu delikatnego mięsno – warzywnego wywaru okraszonego sporą ilością pietruszki

– jest również afrodyzjakiem.

W celu wykorzystania pietruszki do wspomagania leczenia przygotowuje się:

– napary: 10-25 g startego korzenia zalewa się 100 ml wrzącej wody, przykrywa na 20 minut i popija małymi porcjami przez cały dzień;

– olejek pietruszkowy, którego kilka kropli spożywa się trzy razy dziennie;

– preparaty stworzone na zasadzie wyciągu z pietruszki poprawiające zapach wydobywający się  z ust (według potocznej wiedzy pomaga też w tej dolegliwości, uprzykrzającej codzienne życie, żucie przez 15 minut w zębach łyżeczki zielonej natki)

Warto dodać, że ze względu na kuszący aromat dawniej ziele pietruszki traktowano jako afrodyzjak i wierzono w jej właściwości wpływające na pobudzenie uczuciowe i seksualne człowieka.

Jak każde zioło, tak i pietruszka ma swoje zalecenia, ale również zastrzeżenia odnośnie jej stosowania. Nie powinno podawać się jej w nadmiarze kobietom w ciąży z powodu właściwości do pobudzania macicy, osobom wrażliwym mającym tendencję do uczuleń – szczególną uwagę trzeba zwrócić na stosowanie olejku pietruszkowego.

jak działa pietruszkaFot. Agnieszka Pietnoczka

Do czego najczęściej dodajecie pietruszkę? Podzielcie się swoimi opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak założyć pocztę na własnej domenie?
Następny artykułChleb litewski – przepis

Agnieszka Pietnoczka - od dwóch lat prowadzi blog kulinarny DOMOWE GOTOWANIE, na którym zamieszcza przepisy oraz zdjęcia wykonywanych przez siebie potraw. Nie ukrywa, że jej specjalnością są wypieki. Jak sama pisze, stworzyła swój blog dla "początkujących domowych kucharzy i poszukiwaczy nowych smaków". Jest specjalistą działu Kulinaria serwisu SPEC.PL, który wzbogaca nie tylko w swoje przepisy, ale również w autorskie zdjęcia.

Zobacz stronę naszego specjalisty:

- Domowe gotowanie

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuje od lat. Jak większość z nas zaczynałam pomagając mamie w przygotowaniu obiadu. Pod jej okiem obierałam ziemniaki, doprawiałam surówki, ucierałam ciasta i kremy. W końcu nadszedł czas pełnej samodzielności i niezależności w wyborze niedzielnego menu czy kulinarnych eksperymentów.

Swoich najbliższych raczę w domu zapachem piekącego się pieczywa i ciasta, gotującej się zupy, duszącego się w aromatycznych przyprawach mięsa i świeżo pokrojonych ziół. Z przyjemnością obserwuję wzrost ich apetytów na widok cieszących oko potraw. Z satysfakcją nakładam dokładki i odbieram puste już talerze. 

Co daje mi upieczenie chleba, upichcenie rosołu, usmażenie kurczaka z warzywami po tajsku czy wykonanie muffinek? Niesamowitą przyjemność z obserwacji przemiany poszczególnych składników o różnych smakach, konsystencji i pochodzeniu w brzmiące jednym tonem danie. Poczucie siły i umiejętności własnych rąk: ugniatających, lepiących, czujących drobiny soli, gładkość schłodzonego francuskiego ciasta, wilgoć śmietany i tłustość masła w kruchym spodzie, ulotność tortowej mąki i chropowatość skórki razowca. 

Z pasją przygotowuję nowe potrawy wyszukując ciekawe przepisy, czytając przeróżne fora, kupując kolejne kucharskie książki czy podglądając na YouTube podobnych do mnie amatorów dobrego jedzenia. Kiedy wchodzę do kuchni odbywam kulinarną wycieczkę dookoła świata, o której marzę od lat. Foccacia, won ton, chlebek naan, curry, banana bread, tarta i pizza to tylko niektóre z najsmaczniejszych przystanków owej - realizowanej na razie tylko w domu - podróży. Dzięki zdjęciom i kulinarnemu blogowi mogę utrwalić spędzoną w kuchni chwilę i wracać do opublikowanych przepisów na niemożliwych do zgubienia stronach wirtualnego notatnika. 

Przede mną jeszcze tyle do ugotowania, tyle do upieczenia, dodania i wymieszania. Mam nadzieję, że wszystkiego zdążę spróbować:)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here