Przyprawy do bigosu

Przyprawy    
ocena

Bigos to klasyczna polska potrawa, słabo tolerowana przez cudzoziemców. Składa się głównie z kapusty kiszonej i słodkiej (świeżej), jednak swój absolutnie niepowtarzalny smak zawdzięcza odpowiednio skomponowanym dodatkom.

1. Wędliny.

Wędliny powinny być naturalnie wędzone. Maczane w aromacie dymu wędzarniczego mogą tylko popsuć smak bigosu. Wybierz dobrą kiełbasę, boczek, ale też kości wędzone, które można po ugotowaniu obrać z nieznacznych ilości mięsa i po prostu wyjąć z potrawy.

2. Liście laurowe.

Wzmacniają i podkreślają smak mięsa, pogłębiają smak kiszonej kapusty. Jeśli będziesz mieć szczęście, może uda Ci się kupić kapustę kiszoną z dodatkiem liści laurowych – ma absolutnie wybitny smak i na bigos nadaje się jak mało która.

3. Ziele angielskie.

Ostro-gorzkie w smaku ma jednak wspaniały aromat, porównywany ze wszystkimi korzennymi przyprawami naraz. Świetnie nadaje się do potraw długo duszonych, a taką na pewno jest bigos.

4. Kminek.

Te ziarenka wręcz genialnie komponują się ze wszystkimi daniami z kapusty, a przy tym pomagają uniknąć wzdęć spowodowanych dość ciężkostrawną potrawą.

5. Suszone grzyby.

Bez nich bigos na pewno nie osiągnie pełni smaku. Przed dodaniem do potrawy zalej je niewielką ilością wrzątku i zostaw na pół godziny do namoknięcia. Możesz je pokroić lub dodać w całości, razem z płynem, w którym się moczyły.

6. Wędzone śliwki.

To mało rozpowszechniony dodatek, ale doskonale nada się do bigosu. Ich słodki smak nieco przełamie kwas kapusty, a wędzony, intensywny aromat wzmocni zapach potrawy.

7. Inne przyprawy.

Z solą uważaj, w końcu kiszona kapusta aż od niej kipi. Na pewno jednak przyda się pieprz, najlepiej czarny. Możesz też dodać kulki jałowca, gorczycę, ziarno kolendry czy czerwone wino – fantazja i intuicja niech podpowie Ci najlepsze smaki.

A czym wyróżnia się Twój bigos?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =