Przyprawy Przyprawy do chińszczyzny

Przyprawy do chińszczyzny

-

1. Sosy.

Sosy w kuchni chińskiej są jedynie przyprawami. Bardzo słone i aromatyczne, stosowane są w niewielkich ilościach. Należą do nich sos sojowy, rybny, ostrygowy hoisin i chili, które powstają w drodze długotrwałej fermentacji. Doskonale nadają się zamiast soli, świetnie marynują mięsa czy ryby i możesz je śmiało stosować do zup i sosów w polskim znaczeniu tego słowa.

2. Tłuszcze.

Tłuszcze są głównie roślinne, pod postacią oleju rzepakowego, sezamowego, arachidowego czy sojowego. Uwaga, nie wszystkie nadają się do smażenia! Arachidowym czy sezamowym lepiej jest skropić gotowe danie, nadadzą mu wspaniały aromat, a nie będzie ryzyka, że się spalą.

3. Przyprawy korzenne.

Należą do nich imbir (świeży lub suszony), anyż gwiazdkowy, kozieradka czy cassia (chiński cynamon). Imbir jest przyprawą uniwersalną, nadaje się do zup, sałatek, dań mięsnych i rybnych. Kozieradkę stosuje się do piklowania warzyw, ale też do zup i duszonych mięs. Anyż i cynamon nie powinny kojarzyć się wyłącznie z pierniczkami, bowiem świetnie nadają się do zup i sosów o chińskim rodowodzie.

4. Przyprawy ostre.

Kuchnia chińska nie istniałaby bez chili i pieprzu. Zarówno ostra papryka, jak i pieprz syczuański są niemal konieczne w sosach do mięsa, w doprawianiu potraw rybnych i z owoców morza. Jednym z pikantnych, rozgrzewających dodatków jest sos chili, podobny do tabasco, który można podać na stół, by każdy z biesiadników mógł osiągnąć optymalny dla siebie poziom ognistości potrawy.

5. Inne przyprawy.

Należą do nich zdecydowanie cukier-puder, dodawany do sosów słodko-kwaśnych dla zrównoważenia smaku, i glutaminian sodu – produkt naturalnego pochodzenia, bardzo słony i wzmagający smak potraw zawierających białko. Poszczególne przepisy na dania chińskie zawierają konkretne wyliczenia przypraw do nich potrzebnych, ale jeśli dobrze zaopatrzysz swoją spiżarkę, bez trudu wyczarujesz potrawy, których nie powstydziłaby się chińska pani domu.

A jakie przyprawy Ty dodajesz do chińszczyzny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zorganizować Pierwszy Dzień Wiosny w szkole?

Choć dzień sam w sobie zobowiązuje do wagarów, wcale nie musisz urywać się z lekcji, a jeśli nawet w nich nie uczestniczysz, to możesz świętować Pierwszy Dzień Wiosny pod okiem nauczyciele bez obawy niezapowiedzianej kartkówki.

Niestawienie się w sądzie – skutki

Lekceważenie sobie wezwania do sądu na rozprawę może skończyć się dla nas nieprzyjemną niespodzianką. Sąd nie toleruje nieusprawiedliwionych obecności na rozprawie wezwanych świadków, gdyż rozciąga to postępowanie w czasie i wydłuża je niepotrzebnie. Jakie kary grożą za nieusprawiedliwione niestawiennictwo w sądzie? Czy w postępowaniu cywilnym również można zostać ukaranym za nieobecność?

Zobacz też

Co grozi za niezapłacenie podatku PCC?

Zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych jesteśmy zobowiązani uiścić w terminie do 14 dni. Za przekroczenie tego terminu grozić może kara oraz odsetki. Jeżeli jednak nie zapłacimy podatku wcale, wtedy konsekwencje mogą być dużo poważniejsze.

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: