Przyprawy do dyni

Przyprawy    
ocena

Dynia to warzywo zarazem bardzo uniwersalne, ale i tak subtelne, że łatwo jest jego smak zepsuć nieodpowiednimi przyprawami. Ponieważ zaś wykorzystuje się ją zarówno w ostrych, jak i słodkich potrawach, wachlarz przypraw jest bardzo szeroki.

Przyprawy do dyni

www.pixabay.com

1. Gałka muszkatołowa.

Ma lekko gorzkawy smak i intensywny, słodko-orzechowy zapach. Nadaje się zarówno do dań pikantnych, takich jak zupy czy warzywa duszone lub pieczone, jak i do słodkich – na przykład do ciast czy muffinek.

2. Chili.

Ostry smak chili doskonale podkręci smak zupy z dyni czy gulaszu z jej dodatkiem. Dodatkową zaletą tej przyprawy jest to, że działa rozgrzewająco, co w chłodne, jesienne dni jest bardzo przydatne. Jeśli planujesz dynię pieczoną, chili również świetnie się nada.

3. Słodka papryka.

Oprócz charakterystycznego aromatu i delikatnego smaku papryka ma jeszcze jedną właściwość – dzięki niej intensywnie żółty kolor dyni staje się złocistopomarańczowy, a zupa czy przecier zachwycają swoim wyglądem.

4. Cynamon.

Cynamon pasuje do każdej potrawy z dyni, ale przede wszystkim nadaje się do ciastek, ciasteczek i placuszków. Dynia na słodko po prostu bez cynamonu obejść się nie może.

5. Imbir.

Imbir ma charakterystyczny, słodkawy i cytrynowy aromat i pikantny smak. Pysznie sprawdza się w zupach, jednak należy pamiętać, by nie przedobrzyć – jego nadmiar spowoduje, że potrawa stanie się paląco-gorzka.

6. Wanilia.

Podobnie jak cynamon przysłuży się wszelkim słodkościom z dodatkiem dyni. Zyskają na głębi smaku i nabiorą słodkiego aromatu.

7. Przyprawa piernikowa.

Klasyczna polska mieszanka piernikowa znakomicie doprawi słodkie potrawy z dynią. Można upiec dyniowe pierniczki albo ciasto, muffinki. Można też usmażyć pyszne racuszki lub pankejki.

8. Curry.

Curry to mieszanka typowa dla kuchni azjatyckiej, rozgrzewająca i pikantna. Pysznie doprawi dynię w postaci zupy, sosu czy wszelkich potraw duszonych. Można ją też wykorzystać przy pieczeniu dyni.

A jak Ty lubisz dosmaczać swoją dynię?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =