Przyprawy do karkówki na grilla

Przyprawy    
ocena

Polacy kochają grillować. Polacy kochają karkówkę z grilla. Gdy tylko pozwala na to temperatura, na przełomie kwietnia i maja, rozpoczyna się sezon grillowy. W sezonie grillowym karkówkę jemy często, nawet co tydzień. Na szczęście istnieje olbrzymia ilość sposobów przygotowania karkówki, doprawienia jej tak, by za każdym razem smakowała inaczej.

Przyprawy do karkówki na grilla

sxc.hu

Najbardziej lubianym sposobem doprawiania karkówki jest sposób na ostro. Świetnie spiszą się tutaj wszelkie rodzaje papryki i pieprzu, musztarda, ketchup. Innym sposobem jest zrobienie prostej karkówki z cebulką – wtedy wystarczy dodać musztardy i nieco octu winnego.

Jeszcze inaczej – można zrobić karkówkę w sposób nieco korzenny, dodać dużo korzennych przypraw takich jak kolendra, kardamon. Do takiej wersji świetny będzie miód. Karkówka stanie się dzięki niemu krucha i nieco słodkawa. Kolejnym pomysłem jest zrobienie karkówki w czerwonym winie, koniecznie w wytrawnym.

Nie polecam gotowego zestawu przypraw do karkówki. Jest to mieszanka, która z założenia, jak wszystkie gotowe zestawy, ma smakować wszystkim, co istnieje, a przez to jest ogólna i nieco… nijaka. Dużo lepiej jest stworzyć zestaw przypraw samodzielnie, samodzielnie dobrać proporcje i doprawić.

Karkówkę najlepiej przygotować dobę przed grillem. Mięso musimy trochę rozbić, by przyprawy lepiej w nie wsiąkły. Jeśli nie możemy zrobić mięsa dzień wcześniej, zróbmy je chociaż kilka godzin przed ucztą – karkówka, która będziemy piekli od razu po doprawieniu, nie będzie miała takiego smaku i aromatu, jaki może mieć, jeśli wcześniej postoi w zalewie.

Nie do każdej karkówki pasuje ketchup. Osobiście nie polecam podawania ketchupu do pieczonej karkówki, ponieważ zabija smak przypraw, a przecież po to doprawiamy mięso, by je czuć. Ketchup jest bardzo wyrazisty, silny smakowo i dominuje. Lepsza, często też bardziej adekwatna, jest musztarda. W dodatku, w przypadku musztardy możemy wybrać jej rodzaj – zależnie od sposobu doprawienia mięsa i własnych preferencji.

Jakich przypraw używacie do karkówki na grilla? Macie swoje ulubione mixy? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =