Łososia można obsypać pieprzem ziarnistym, świetny będzie czerwony – przyprawa wnika w mięso ryby i nadaje mu charakterystyczny aromat i smak. Dobór reszty przypraw zależy od tego, jaką potrawę z łososia przygotowujemy. Można do łososia dodać ziół. Łosoś z ziołami prowansalskimi komponuje się bardzo dobrze, jeszcze lepiej z tymiankiem solo lub z tymiankiem przełamanym rozmarynem. Łosoś do tego stopnia lubi zioła, że częstym sposobem jego podania jest podanie łososia w sosie bazyliowym, oczywiście przełamanym czosnkiem. Świetnie do łososia pasuje właśnie czosnek, poza nim koperek, natka pietruszki, szpinak.

Idealny dodatek, który nada rybie orientalnego charakteru, to korzenne przyprawy, np. imbir i kardamon, kolendra. W takim zestawieniu możemy pozwolić sobie na dodanie curry bądź kurkumy, a nawet pikantnych indyjskich przypraw. Łosoś świetnie współgra ze słonymi dodatkami takimi jak oliwki lub kapary. Nieźle z suszonymi pomidorami. Ciekawe zostawienia tworzy podany z soczewicą lub ciecierzycą.

Jeszcze ciekawsze jest podanie łososia w sosie teriyaki. A zupełnie niecodzienne i niespodziewane – w sosie BBQ lub w sosie na bazie bourbonu. Te ostatnie są typowymi dodatkami do łososia z grilla. Łosoś będzie świetny również na nieco kwaśno, kiedy obok cytryny podamy go z kwaskowatym sosem typu vinegrette.

Łososia zawsze róbmy na oliwie z oliwek lub na maśle, kiepsko znosi towarzystwo oleju czy innych tłuszczy.

Jak najczęściej doprawiacie łososia? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy nastolatek może robić zakupy przez internet?
Następny artykułCzy konto oszczędnościowe się opłaca?

Jolanta Chabik - jest korektorem, dokumentalistą, czasami redaktorem. Wcześniej pracowała w radiu na stanowisku dziennikarza muzycznego i prezentera, a również dla portali o tematyce kulturalnej, informacyjnej i lifestylowej. Kulinaria to jej hobby i wielka pasja.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuję, bo lubię to robić. Piekę, bo lubię zapach, jaki wypełnia wtedy kuchnię. Gotowanie odstresowuje mnie, pomaga się zrelaksować. A pisanie o tym - utrwalić te smaki. W kuchni, tak samo jak smak, liczy się zapach i kolor, a również "architektura" kulinarnego dzieła. Nie ma rzeczy nieważnych. Dzięki odpowiednim dodatkom każda potrawa, nawet najbardziej banalna, może smakować zupełnie inaczej i każda może zrobić wrażenie. Kuchnia to zmysły. A zmysły nie kłamią.

Kiedy nie gotuję, pojawiam się tu i tam. Ćwiczę jogę. Przeglądam ulubione blogi. Spaceruję o zmierzchu. Szukam inspiracji w książkach, filmach, w życiu. Spotykam się z przyjaciółmi, bo ludzie są najlepszą inspiracją - także tą kulinarną. Słucham muzyki. Piję kawę, herbatę lub wino, zależnie od pory dnia. Szukam wszędzie nowych smaków. Nie boję się eksperymentów, zwłaszcza kulinarnych. Moim typem jest włoska kuchnia, pełna pomidorów, oliwek, pachnąca bazylią. Włoska kuchnia, szwedzki design, nowojorki styl - to rzeczy idealne. Bo ideał kryje się w prostocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here