Przyprawy do rosołu

Przyprawy    
ocena

Bez względu na to, czy rosół jest z kury, kaczki, wołowiny, czy może z mięs mieszanych, samo mięso i jarzyny nie sprawią, że będzie mieć ładny kolor i zapach, a przede wszystkim wyrazisty smak, typowy dla tej jakże polskiej zupy. Jak więc doprawić rosół, by wszyscy pokochali jego smak?

Przyprawy do rosołu

fotolia.com

1. Sól.

Sól, najlepiej morska, jest absolutnie niezbędna. Sprawia ona, że z mięsa (wkładanego oczywiście do zimnej, nie gorącej, wody) wydobywa się znacznie więcej smaku i aromatu.

2. Pieprz.

Czarny pieprz dodajemy do zupy w postaci ziaren, zwykle na garnek rosołu jest to 10-12 ziarenek. Nada on zupie przyjemny zapach i leciutko podkręci smak.

3. Liść laurowy.

Ma gorzkawy smak i piękny aromat. Warto wrzucić go zwłaszcza do rosołu z wołowiną.

4. Ziele angielskie.

Jeśli idzie o obecność ziela angielskiego w rosole, toczą się spory. Na pewno jeżeli z rosołu ma powstać i pomidorowa, ziele angielskie, ze swoim słodkim zapachem pasującym do pomidorów, świetnie się sprawdzi. Jednak w klasycznym rosole może okazać się zupełnie zbędne.

5. Nać pietruszki.

Dodaje się ją do zupy w całości, razem z łodyżkami, które zawierają dużo soku, a przez to są bardzo aromatyczne. Jeśli nie lubisz ciągnących się w zupie rozmoczonych liści, zwiąż je razem z porem i lubczykiem w coś w rodzaju bouquet garni.

6. Lubczyk.

Zwany też magą, nadaje zupie wyjątkowy, intensywny aromat. Najlepszy jest świeży, ale ten dostępny jest jedynie latem, dlatego w chłodnych porach roku musisz posiłkować się mrożonym lub suszonym. Lubczyk z powodzeniem zastąpi kostki rosołowe i inne przyprawy wzmacniające smak.

7. Grzyby suszone.

Najlepiej kanie lub kurki – nie zdominują smaku rosołu, ale pogłębią jego smak.

8. Opalona cebula.

Cebulę należy przekroić i opalić na ogniem lub na suchej patelni – powinna się zrumienić, a nawet nieco przypalić. Zostawienie na cebuli jednej warstwy suchej łuski poprawi kolor rosołu.

A Twoim zdaniem co jeszcze powinno znaleźć się w dobrym rosole?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =