Do białego ryżu możemy dodać szafran, chilli, bazylię, pieprz i czosnek. Możemy także zaparzyć ryż na patelni na wzór risotto, wtedy dodajmy cebulkę, czosnek, białe wino, szczypiorek, zioła. Należy zawsze pamiętać, aby ryż posolić, bez soli nie jest najlepszy. Nie solimy ryżu tylko wtedy, gdy gotujemy go w bulionie, nie w wodzie. W słodkiej wersji, np. ryżu z jabłkami, nie solimy ryżu, a słodzimy lub dodajemy do niego łyżkę masła.

Do brązowego ryżu dobre są wyraźne przyprawy. Idealnie sprawdzi się czosnek. Co ciekawe, brązowy ryż możemy przygotować również na słodko. Odpowiednie będą do niego syropy, np. klonowy, miód, melasa, inne substancje słodzące poza białym cukrem, ekstrakt migdałowy oraz takie przyprawy jak anyż.

Do ryżu będą pasowały: liście laurowe, kminek, kardamon, pieprz kajeński i czarny, rumianek, koperek, natka pietruszki, imbir, cynamon, goździki, kolendra. Możemy przygotować do ryżu lekki sos z musztardy, gałki muszkatołowej, ziół i cebuli.

Jeśli chodzi o zioła, do ryżu pasują – obok bazyliioregano, rozmaryn, estragon, tymianek.

Ryż jest bardzo ważnym elementem orientalnej kuchni japońskiej i chińskiej, więc pasują do niego wszystkie przyprawy kuchni orientalnych. No i oczywiście – wszystkie przyprawy do sushi. Idealnym dodatkiem do ryżu będzie zatem sos sojowy, wasabi, chrzan, marynowany imbir.

Tajemnica przygotowania idealnego ryżu leży w sposobie jego gotowania. Ryżu nie należy gotować w woreczkach, pomimo że jest to popularne, tak jest sprzedawany i to chyba najprostszy sposób. W folii traci on swój aromat. Najlepiej po ugotowaniu nieco podusić jeszcze ryż pod przykryciem, już bez wody.

Czy doprawiacie ryż inaczej niż solą? Dajcie znać z jakich przypraw korzystacie!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzyprawy do karkówki na grilla
Następny artykułPrzyprawy do mięsa mielonego

Jolanta Chabik - jest korektorem, dokumentalistą, czasami redaktorem. Wcześniej pracowała w radiu na stanowisku dziennikarza muzycznego i prezentera, a również dla portali o tematyce kulturalnej, informacyjnej i lifestylowej. Kulinaria to jej hobby i wielka pasja.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuję, bo lubię to robić. Piekę, bo lubię zapach, jaki wypełnia wtedy kuchnię. Gotowanie odstresowuje mnie, pomaga się zrelaksować. A pisanie o tym - utrwalić te smaki. W kuchni, tak samo jak smak, liczy się zapach i kolor, a również "architektura" kulinarnego dzieła. Nie ma rzeczy nieważnych. Dzięki odpowiednim dodatkom każda potrawa, nawet najbardziej banalna, może smakować zupełnie inaczej i każda może zrobić wrażenie. Kuchnia to zmysły. A zmysły nie kłamią.

Kiedy nie gotuję, pojawiam się tu i tam. Ćwiczę jogę. Przeglądam ulubione blogi. Spaceruję o zmierzchu. Szukam inspiracji w książkach, filmach, w życiu. Spotykam się z przyjaciółmi, bo ludzie są najlepszą inspiracją - także tą kulinarną. Słucham muzyki. Piję kawę, herbatę lub wino, zależnie od pory dnia. Szukam wszędzie nowych smaków. Nie boję się eksperymentów, zwłaszcza kulinarnych. Moim typem jest włoska kuchnia, pełna pomidorów, oliwek, pachnąca bazylią. Włoska kuchnia, szwedzki design, nowojorki styl - to rzeczy idealne. Bo ideał kryje się w prostocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here