Przyprawy do wołowiny

Przyprawy    
ocena

Wołowina jest najlepszym mięsem, które – jednocześnie – jest najtrudniejsze w przygotowaniu. Podstawową zasadą, o której należy pamiętam przygotowując wołowinę, jest fakt, że nie wolno jej solić – dopiero, gdy jest prawie gotowa, można to zrobić, bo inaczej stwardnieje. A wiadomo, że nie ma nic gorszego; to pyszne mięso jest okropne, gdy smakuje jak podeszwa!

Przyprawy do wołowiny

sxc.hu

Wołowinę można przygotować na mnóstwo sposobów. Można zrobić gulasz, leczo lub inne dania pochodzące z Węgier, a zatem przygotować wołowinę w wersji ostrej. Dodamy do niej wtedy dużo czerwonej, ostrej papryki, chilli, pieprzu kajeńskiego.

Można zrobić wołowinę na modłę śródziemnomorską, czyli z ziołami. Można także zrobić danie nieco chińskie. Albo też – zrobić pyszne steki, do których podstawową przyprawą będzie sos barbecue lub, co bardzo ciekawe, coca cola.

Wołowina świetnie komponuje się z owocami – śliwkami, gruszkami, suszonymi śliwkami. Dla mnie jednak najlepszym sposobem podania wołowiny jest uduszenie jej w czerwonym winie, które prawdopodobnie przywędrowało do naszej kuchni z Włoch. Oprócz wina można dodać do wołowiny koniaku, brandy lub nawet whisky.

Przyprawy, które kocha wołowina, to: czosnek, rozmaryn, papryki słodka i ostra, pieprz, majeranek, korzenne przyprawy, gałka muszkatołowa, kminek, ziele angielskie, natka selera, a na słodko – miód i żurawina.

Doprawiając wołowinę musimy pamiętać o tym, że jest to mięso, które wymaga bardzo długiego przygotowywania, aby było miękkie. Przyprawiać należy je stopniowo. Ja sama zawsze zaczynam od pieprzu i rozmarynu. Jest to jednak kwestią wyboru. Wiele przypraw należy dodawać pod koniec gotowania lub pieczenia, ponieważ w długim procesie obróbki cieplnej ich smak i aromat wyparowują. Wołowina jest mięsem, które wymaga dużej intuicji, wyczucia i obycia kulinarnego. Jednak warto na niej eksperymentować, chociaż nie zawsze wszystko się uda.

Jakie są Wasze ulubione przyprawy do wołowiny? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
3.08
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =