Tymianek - właściwości, zastosowanie

Przyprawy    
ocena

Wszyscy znamy tymianek. Pierwsze skojarzenie, jakie nasuwa się, gdy o nim mowa, to zioła prowansalskie. Skojarzenie jest o tyle trafne, że tymianek wchodzi w skład popularnej mieszanki. Solo jednak również posiada bogate zastosowanie i właściwości.

Tymianek - właściwości, zastosowanie

photoxpress.com

Tymianek ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i dezynfekujące. W związku z tym podnosi odporność, bywa używany do płukania ust, odświeżania. Często bywał stosowany jako remedium na zapalenie oskrzeli, gardła, anginę, kaszel i wiele innych infekcji górnych dróg oddechowych. Do tymianku używa się w farmacji jako składnika syropów, a w kosmetyce – past do zębów.

Dodatkowo, tymianek ma właściwości uspokajające oraz pobudza apetyt. Takie właściwości wykazuje wiele ziół. Dodany do potraw, przyspiesza trawienie, poprawia pracę żołądka i jelit, zapobiega wzdęciom i zgadze.

Tymianek króluje w kuchni francuskiej i śródziemnomorskiej. Jako przyprawa jest znany od starożytności. Sama dodaję duże ilości tymianku do wszystkiego. Tymianek będzie idealny do mięs, w towarzystwie rozmarynu. Fantastycznie zagra z warzywami, we wszystkich formach – smażonymi, pieczonymi, gotowanymi; w duecie z bazylią. Można dodawać go do wszystkich właściwie sosów, w tym sosów do makaronu i ryżu. Jego smak nie jest bardzo wyrazisty, nie narzuca się i nie tłumi smaku potrawy, więc nie trzeba obawiać się, że przesadzimy. Chociaż nie polecam dodawania całego opakowania. Prosty makaron z pomidorami wystarczy doprawić solą, pieprzem, bazylią, tymiankiem i odrobiną czosnku – banalny obiad jest gotowy. Aromaty ziół – tymianku i bazylii – nie wymagają już dodawania kolejnych przypraw.

Tymianek jest bardzo łatwy w uprawie, a wiadomo, że świeży posiada silniejszy smak i zapach. Można hodować tymianek na kuchennym parapecie – nie trzeba podlewać go zbyt często, tymianek potrzebuje słońca i raczej suchego podłoża.

Do czego używacie tymianku? Z jakimi potrawami smakuje najlepiej? Dajcie znać w komentarzu!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =