Przyprawy Tymianek - właściwości, zastosowanie

Tymianek – właściwości, zastosowanie

-

Tymianek ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i dezynfekujące. W związku z tym podnosi odporność, bywa używany do płukania ust, odświeżania. Często bywał stosowany jako remedium na zapalenie oskrzeli, gardła, anginę, kaszel i wiele innych infekcji górnych dróg oddechowych. Do tymianku używa się w farmacji jako składnika syropów, a w kosmetyce – past do zębów.

Dodatkowo, tymianek ma właściwości uspokajające oraz pobudza apetyt. Takie właściwości wykazuje wiele ziół. Dodany do potraw, przyspiesza trawienie, poprawia pracę żołądka i jelit, zapobiega wzdęciom i zgadze.

Tymianek króluje w kuchni francuskiej i śródziemnomorskiej. Jako przyprawa jest znany od starożytności. Sama dodaję duże ilości tymianku do wszystkiego. Tymianek będzie idealny do mięs, w towarzystwie rozmarynu. Fantastycznie zagra z warzywami, we wszystkich formach – smażonymi, pieczonymi, gotowanymi; w duecie z bazylią. Można dodawać go do wszystkich właściwie sosów, w tym sosów do makaronu i ryżu. Jego smak nie jest bardzo wyrazisty, nie narzuca się i nie tłumi smaku potrawy, więc nie trzeba obawiać się, że przesadzimy. Chociaż nie polecam dodawania całego opakowania. Prosty makaron z pomidorami wystarczy doprawić solą, pieprzem, bazylią, tymiankiem i odrobiną czosnku – banalny obiad jest gotowy. Aromaty ziół – tymianku i bazylii – nie wymagają już dodawania kolejnych przypraw.

Tymianek jest bardzo łatwy w uprawie, a wiadomo, że świeży posiada silniejszy smak i zapach. Można hodować tymianek na kuchennym parapecie – nie trzeba podlewać go zbyt często, tymianek potrzebuje słońca i raczej suchego podłoża.

Do czego używacie tymianku? Z jakimi potrawami smakuje najlepiej? Dajcie znać w komentarzu!

Jolanta Chabik

Jolanta Chabik - jest korektorem, dokumentalistą, czasami redaktorem. Wcześniej pracowała w radiu na stanowisku dziennikarza muzycznego i prezentera, a również dla portali o tematyce kulturalnej, informacyjnej i lifestylowej. Kulinaria to jej hobby i wielka pasja.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuję, bo lubię to robić. Piekę, bo lubię zapach, jaki wypełnia wtedy kuchnię. Gotowanie odstresowuje mnie, pomaga się zrelaksować. A pisanie o tym - utrwalić te smaki. W kuchni, tak samo jak smak, liczy się zapach i kolor, a również "architektura" kulinarnego dzieła. Nie ma rzeczy nieważnych. Dzięki odpowiednim dodatkom każda potrawa, nawet najbardziej banalna, może smakować zupełnie inaczej i każda może zrobić wrażenie. Kuchnia to zmysły. A zmysły nie kłamią.

Kiedy nie gotuję, pojawiam się tu i tam. Ćwiczę jogę. Przeglądam ulubione blogi. Spaceruję o zmierzchu. Szukam inspiracji w książkach, filmach, w życiu. Spotykam się z przyjaciółmi, bo ludzie są najlepszą inspiracją - także tą kulinarną. Słucham muzyki. Piję kawę, herbatę lub wino, zależnie od pory dnia. Szukam wszędzie nowych smaków. Nie boję się eksperymentów, zwłaszcza kulinarnych. Moim typem jest włoska kuchnia, pełna pomidorów, oliwek, pachnąca bazylią. Włoska kuchnia, szwedzki design, nowojorki styl - to rzeczy idealne. Bo ideał kryje się w prostocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak działa operator wirtualny?

Podmioty gospodarcze świadczące swoje usługi w zupełnie innych sektorach gospodarki zaczynają działać jako operator wirtualny w celu zwiększenia: swoich przychodów lub podbudowania lojalności swoich klientów.

Amortyzacja podatkowa a bilansowa – porównanie

Amortyzacja to jedna z najważniejszych kategorii stosowanych w rachunkowości. W prawie podatkowym termin amortyzacji również spełnia istotną rolę. Amortyzacja jest odmiennie definiowana, niejednolity sposób rozumienia widoczny jest na gruncie prawa podatkowego i bilansowego. Zasady dokonywania amortyzacji w prawie bilansowym i podatkowym również nie są zbieżne. Czym różni się amortyzacja podatkowa i bilansowa? Przedstawiamy kluczowe zagadnienia.

Zobacz też

Kredyt na mieszkanie – rodzaje

W dzisiejszych czasach niestety mało kogo stać na wyciągniecie dwustu czy czterystu tysięcy złotych ze skarpetki i zakup wymarzonego M4. Przy przerażających cenach nieruchomości, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, kredyt hipoteczny stał się tak naprawdę przymusem. Regulacje prawne, sytuacja na rynku finansowym, rynku nieruchomości, a także sposób w jaki Państwo obchodzi się z tematem, nie pozostawiają nam wyboru. Kredyty mieszkaniowe to jeden z najbardziej rozbudowanych sektorów bankowości dających instytucjom finansowym największe zyski.

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Zakupy spożywcze online?

Polacy od lat dokonują zakupów przez Internet. Dostępność produktów w sieci jest bardzo wysoka, a sprzedawcy oferują konkurencyjne ceny....

Może Cię zainteresuje: