Dawkowanie leków

Leki    
ocena

Polacy są narodem lekomanów – znajdujemy się w czołówce krajów Europejskich, jeżeli chodzi o ilość spożywanych leków.

Dawkowanie leków

sxc.hu

Środki przeciwbólowe, tabletki na zaparcia i biegunkę, cukierki wykrztuśne – jemy je bez umiaru, nie licząc się z konsekwencjami.

Środki przeciwbólowe

Dawki środków, które zawierają ibuprofen, kwas acetysalicylowy, diklofenek, naproksen lub ketoprofen ogranicz do minimum. Oddziałują one niekorzystnie na śluzówkę żołądka i szpik kostny. Nie łącz różnych leków przeciwbólowych ze sobą, chyba że z tabletkami, które zawierają paracetamol. Nie łykaj pigułek na czczo i jeżeli to możliwe, wybierz środki powlekowe lub w kapsułkach.

Tabletki zawierające paracetamol

Jest to najbezpieczniejszy dla zdrowia rodzaj środków przeciwbólowych. Nie stanowią zagrożenia dla układu pokarmowego i można łączyć je z innymi lekami.

Środki wykrztuśne i powstrzymujące kaszel

Dobierając syrop na kaszel, bardzo łatwo o pomyłkę. Flegmatyczny kaszel, podczas którego na gardle osiada Wam żółtawa substancja, powinno się leczyć syropem hamującym kaszel. Środki wykrztuśne pomagają zlikwidować suchy, męczący kaszel. Zasada jest taka, żeby nie mieszać leków i nie przedawkować. Nadmiar syropu powstrzymującego kaszel może spowolnić reakcje motoryczne i wywołać zawroty głowy. Środki wykrztuśne rozrzedzają wydzielinę, co ułatwia pozbycie się jej ze skrzeli. Nie powinny zażywać ich osoby, które są na antybiotykach, ponieważ syrop może osłabić działanie tych drugich.

Pigułki na katar

Tabletki doustne na przeziębienie powodują kurczenie się naczynia krwionośne i zmniejszają obrzęk w nosie, udrażniając drogi oddechowe. Powinno się je łykać jedynie w początkowej fazie infekcji. Po 3-4 dniach zawarta w nich pseudoafedryna zwiększa ciśnienie krwi, wywołuje bóle głowy oraz powoduje bezsenność. W dłuższej perspektywie zaburza ona pracę serca. Środków na przeziębienie nie powinny zażywać osoby, które mają problemy z astmą, ciśnieniem, wątrobą, cierpią na jaskrę bądź spożywają antydepresanty.

Krople, spraye i żele do nosa

Preparaty, które powodują zwężanie naczyń krwionośnych, wysuszają śluzówkę nosa. Powinno się odstawić je maksymalnie po pięciu dniach stosowania, aby nie zniszczyć swojej naturalnej bariery ochronnej, która zabezpiecza przed zarazkami. Mało tego, po stosowaniu środków do nosa węch staje się przytępiony, a z czasem można się od nich uzależnić.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy

Czopki glicerynowe - jak stosować

Czopki glicerynowe - jak stosować

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Luteina - działanie, stosowanie

Luteina - działanie, stosowanie

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Czopki glicerynowe - jak stosować

Czopki glicerynowe - jak stosować

Katarzyna Kieś-Kokocińska