Diuretyki - działanie

Leki    
ocena

Diuretyki to leki moczopędne. Dzięki temu, że przyspieszają diurezę, czyli wydzielanie moczu, stosuje się je w terapiach niewydolności krążenia i wielu innych chorób. Jest to głęboko uzasadnione fizjologią organizmu. Można powiedzieć, że diuretyki poprzez oddziaływanie na pracę nefronu (podstawową jednostkę nerek) wpływają na funkcjonowanie szeregu układów w ustroju.

Diuretyki - działanie

morguefile.com

Diuretyki działają w obrębie poszczególnych części funkcjonalnych nefronu. Ich zadaniem jest zatrzymanie sodu w świetle kanalika nerkowego. Zwiększone stężenie sodu wpływa zaś na zatrzymanie większej ilości wody w przewodzie nerkowym. W ten sposób rośnie ilość wydalanej z organizmu wody, a tym samym – moczu.

Diuretyki zwiększając wydzielanie moczu wywołują spadek ciśnienia krwi w organizmie i w ten sposób pośrednio wpływają na zmniejszenie obciążeń, które dotykają naczynia krwionośne.  Niższe ciśnienie krwi powoduje zaś, że serce pracuje przy mniejszym obciążeniu, co z kolei  przekłada się na bardziej płynne i właściwe funkcjonowanie całego układu krążenia.

Dzięki zwiększeniu ilości wody wydalanej z moczem likwiduje się obrzęki, przyspiesza wydalanie toksyn i chorobotwórczych patogenów. Diuretyki stosuje się również w leczeniu marskości wątroby i w niewydolności nerek.

Leki te bywają używane przez kulturystów i osoby chcące zrzucić kilka kilogramów. W tym przypadku trzeba mieć jednak świadomość dwóch kwestii:
- utrata wagi jest jedynie pozorna i wiąże się z wydaleniem wody z organizmu;
- diuretyki nie są suplementami na odchudzanie; to silne środki, które - jeśli nie są stosowane właściwie - mogą spowodować odwodnienie i zaburzenia równowagi mineralnej organizmu.

Poszczególne grupy tych leków wyróżnia się na podstawie miejsca i mechanizmu działania – jest to ważna informacja, ponieważ powszechnie mylnie sądzi się, że wszystkie diuretyki działają tak samo. Tymczasem diuretyki różni nie tylko skład i siła działania, ale także mechanizm działania: jedne mogą pewne sole mineralne w ustroju zatrzymywać, a inne usuwać. Dotyczy to takich pierwiastków wchodzących w skład płynów ustrojowych, jak sód, magnez, potas. Dlatego podczas stosowania leków moczopędnych niezbędne jest okresowe kontrolowanie poziomu elektrolitów we krwi. Zaburzenie tej równowagi może być niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia.

Stosowaliście kiedyś diuretyki? Pomogły Wam?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =

Polecamy