Leki dopochwowe – stosowanie

Leki    
ocena

Leki dopochwowe mogą być ordynowane z różnych powodów. Mają też rozmaitą postać: kremy, żele, globulki... Bez względu na wskazanie lecznicze i formę leku jedno zalecenie pozostaje zawsze aktualne: przed aplikacją środka należy umyć ręce.

Leki dopochwowe – stosowanie

photoxpress.com

Leki dopochwowe zazwyczaj są zalecane przy zakażeniach pochwy. Istnieją też preparaty antykoncepcyjne w formie globulek, kremów i żeli stosowanych dopochwowo. Niektóre preparaty mają dołączony do opakowania specjalny aplikator, dzięki czemu można łatwo zastosować lek. W opakowaniach pewnych środków zamiast aplikatora znajdują się specjalne rękawiczki, których zadaniem jest ułatwienie zastosowania leku. W przypadku, kiedy nie chce się korzystać z aplikatora, przed zastosowaniem leku należy skrócić długie paznokcie - by nie zadrapać delikatnej skóry okolic intymnych ani ścianek pochwy. Panie ciężarne koniecznie powinny zapytać lekarza, czy mogą używać aplikatora.

Leki dopochwowe stosowane do leczenia zakażeń pochwy najczęściej zalecane są do stosowania na noc, przed snem - chodzi o to, by składniki czynne leku jak najdłużej miały kontakt z chorymi okolicami. Sprzyja temu zachowanie pozycji leżącej.

Środki antykoncepcyjne stosowane dopochwowo stosuje się ściśle według zaleceń lekarza lub wg sposobu podanego przez producenta.

Podstawowy schemat postępowania przy aplikowaniu leków dopochwowych jest następujący:
- uważnie przeczytać zalecenia lekarskie i ulotkę znajdującą się w opakowaniu leku;
- umyć dokładnie ręce (porządnie wyszorować okolice pod paznokciami), a jeśli trzeba - podmyć się. Osuszyć dłonie oraz okolice intymne ręcznikiem;
- do aplikowania leku wybrać dogodną dla siebie pozycję: można położyć się na plecach i lekko ugiąć nogi w kolanach, można kucnąć lub schylić się. Rozchylić nogi i delikatnie wprowadzić lek do pochwy. W przypadku używania aplikatora należy zastosować się do instrukcji użytkowania dołączonej do opakowania leku. Jeżeli do aplikowania leku używa się palca, należy umieść preparat na opuszce i wprowadź głęboko do pochwy (popularnie określa się to „na głębokość palca”). Jeżeli używa się leku pod postacią kremu lub żelu, a lekarz tak zalecił - należy wysmarować preparatem ścianki pochwy;
- umyć ręce;
- założyć bieliznę i położyć się. Dobrze jest użyć podpaski lub wkładki. Nie dopuszcza się wtedy do zabrudzenia bielizny i pościeli - bowiem lek w pochwie ulega rozpuszczeniu i pewna jego część może (ale nie musi) wypłynąć na zewnątrz.
- kolejną porcję leku stosuje się według wskazań lekarskich.

UWAGA!

W czasie stosowania leków dopochwowych trzeba przestrzegać higieny okolic intymnych tak, jak to robi się to normalnie (chyba, że lekarz zaleci inaczej). I jeśli lekarz nie zalecił inaczej, nie powinno się wykonywać irygacji ani płukań przed założeniem kolejnej dawki leku do pochwy.

Czy przed zastosowaniem leku czytacie ulotkę dołączoną do leku czy prosicie farmaceutę o wskazówki?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy