Okłady - jaki rodzaj wybrać?

Leki    
ocena

Z pewnością zdarzyło Wam się przyłożyć do głowy zimny przedmiot: łyżkę albo lód, aby nie zrobił się guz po uderzenia. To tylko jeden z wielu stosowanych w celach leczniczych okładów. Okłady mogą być zimne albo gorące. Dodatkowo, nasączenie materiału odpowiednio dobranym płynem, potęguje zdrowotne działanie okładu.

Okłady - jaki rodzaj wybrać?

photoxpress.com

Najczęściej stosujemy okłady, aby zmniejszyć ból lub zdopingować działanie środka przeciwbólowego. Okłady robi się w przypadku obrzęków, obić, stanów zapalnych mięśni i ścięgien, bólu głowy czy brzucha oraz pourazowo. Zasada jest prosta: watę, gazę, ręcznik lub materiał nasączony wodą należy przyłożyć do obolałego miejsca, nawilżając ponownie, gdy jego temperatura ulegnie zmianie. Właśnie w odpowiedniej temperaturze kryje się zbawcza moc okładów. W aptece można kupić gotowe okłady zimno-cieplne, kompresy żelowe oraz żele rozgrzewające.

Gorące okłady pozwalają zmniejszyć bóle mięśniowe i nerwobóle, łagodzą stany zapalne nerwów, mają zastosowanie w przypadku bólu menstruacyjnego, zapalenia pęcherza i podrażnień skóry. Ponadto łagodzą dolegliwości reumatyczne i kolki jelitowe. Pod wpływem ciepłej temperatury rozszerzają się naczynia krwionośne. Uszkodzone tkanki stają się lepiej ukrwione, co przyśpiesza gojenie się ran. Mięśnie poddane działaniu ciepła rozluźniają się, dzięki czemu przechodzi uczucie bólu.

W przypadku zwichnięcia lub skręcenia kostki, bólu głowy oraz obrzęku ciała należy niezwłocznie przygotować zimny okład. Wystarczy przyłożyć do obolałego miejsca kostki lodu lub zimny, metalowy przedmiot. Zimna temperatura działa podkurczowo na naczynia krwionośne, co sprzyja zmniejszaniu się obrzęków i krwiaków.

Decydując się na okłady warto ich kojące właściwości połączyć z aromaterapią. Na rynku dostępna jest bogata gama olejków eterycznych. Zazwyczaj na etykietce można znaleźć informację na temat działania konkretnego zapachu. Olejek można dobrać nie tylko do swoich problemów zdrowotnych, ale również zapachowych gustów. Pamiętajcie jednak, aby stosować wyłącznie olejki sporządzone na bazie naturalnych składników, tzw. olejki naturalne.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

Polecamy