Przedawkowanie witamin - skutki

Leki    
ocena

Czy zbyt duża ilość witamin może być niebezpieczna dla zdrowia? Naturalnie. Nasz organizm usuwa nadmiar witamin wraz z uryną i potem, ale nie dzieje się tak w każdy przypadku.

Przedawkowanie witamin - skutki

sxc.hu

Wyróżniamy dwa rodzaje witamin: witaminy rozpuszczalne w wodzie, np. B i C oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, np. A i D. Witaminy rozpuszczalne w wodzie, np. witaminę C, organizm po prostu wypłukuje. Witaminy, które są rozpuszczalne jedynie w tłuszczach, z większą trudnością „poruszają się” po organizmie, przez co mogą zalegać w naszym ciele i mieć działanie toksyczne. Do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach zaliczamy witaminy A, D, E, i K oraz witaminę F, która ma zarówno zdolność do rozpuszczania się w tłuszczach, jak i w wodzie.

Według holenderskich naukowców nadmiar witaminy E w organizmie kobiet ciężarnych zwiększa ryzyko chorób serca u noworodków. Ponadto nadwyżka witaminy E zakłóca działanie witaminy K, co w połączeniu z niektórymi lekami pogarsza krzepliwość krwi. Zbyt dużo ilość takich witamin, jak witaminy A i D, wywołuje szkodliwe dla zdrowia efekty uboczne. Zalegając w organizmie, witaminy te powodują uszkodzenia takich narządów, jak wątroba i płuca. Z tego powodu nie należy nadużywać suplementów diety.

Spożywajcie z umiarem produkty, które zawierają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, np. tran. Nie przekraczajcie także dziennego, zalecanego spożycia witamin (RDA). Jeżeli okaże się, że Wasz pokarm zawiera zbyt dużo danej witaminy, na jakiś czas zrezygnujcie z danego produktu. Im bardziej urozmaicona jest Wasza dieta, tym łatwiej organizm będzie przyswajać witaminy i bez większych problemów upora się z ich nadmiarem.

Pamiętajcie, że niedobór witamin A, D, E i K również wpływa niekorzystnie na zdrowie.

Niedobór witaminy A może doprowadzić do uszkodzenia płodu, powoduje bóle głowy, wymioty, omamy wzrokowe (podwójne widzenie), zwiększa wypadanie włosów i łamliwość kości oraz prowadzi do uszkodzeń wątroby. Witaminy D i K są niezbędne do prawidłowego rozwoju dzieci. Niedostateczna ilość witaminy E prowadzi do miażdżycy, chorób serca i układu krążenia.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =

Polecamy