Świetlik – zastosowanie

Leki    
ocena

Świetlik to... światło dla oczu ukryte pod postacią niewielkiego zioła o wdzięcznym wyglądzie. Gdyby rośliny, z którymi sąsiaduje na łące potrafiły mówić, pewnie narzekałyby na to, że świetlik je osłabia. Jest to bowiem półpasożyt, który czerpie składniki odżywcze z korzeni innych roślin.

Świetlik – zastosowanie

sxc.hu

Świetlik stosowany jest do:
- leczenia chorób związanych z narządem wzroku - stosuje się odwary, napary do przemywań lub do sporządzania okładów na oczy, albo też kupowane w aptekach żele do wcierania w powieki zawierające sam świetlik lub świetlik w połączeniu z innymi ziołami (najczęściej działającymi przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie). By osiągnąć zamierzony efekt zioło należy stosować długo - przez kilka, kilkanaście tygodni. Wskazaniami do zastosowania świetlika na oczy są: zapalenia powiek, rogówki, spojówek, łzawienie i pieczenie oczu (również alergiczne), jęczmień, zmęczenie oczu. Okłady ze świetlika można stosować nakładając je na kilka godzin na powieki (najlepiej na noc); przemywania można wykonywać kilkakrotnie w ciągu dnia. Żele ze świetlikiem mogą być stosowane jako środek leczniczy i pielęgnacyjny. O ile nie kolidują z kosmetykami kolorowymi, mogą być stosowane nawet pod makijaż (wyciąg ze świetlika wchodzi w skład niektórych cieni do powiek). Zalane wrzątkiem ziele świetlika, najlepiej w połączeniu z rumiankiem, nagietkiem i bławatkiem można stosować jako aktywny kataplazm na oczy.
- leczenia kataru i lekkich zakażeń grypopodobnych - zioło jest polecane do leczenia ostrych i przewlekłych nieżytów nosa. W terapii stosuje się wyciągi ze świetlika lub nalewkę dozowaną w ilości 5 kropli na szklankę wody 3x dziennie.
- leczenia zaburzeń układu pokarmowego - na pobudzenie apetytu, w nadkwasocie i stanach zapalnych żołądka można stosować napar ze świetlika lub kataplazmy przykładane w niedomagające okolice.
- poprawy pamięci, złagodzenia bólów głowy i leczenia bezsenności - obecnie w tych celach świetlik jest bardzo rzadko stosowany.

Czy używaliście kiedyś świetlika? Na co go stosowaliście?

OCENA
1.75
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Polecamy