Syrop z czarnego bzu - przepis

Leki    
ocena

Czarny bez jest rośliną, bardzo często wykorzystywaną do wyrobu syropów, które korzystnie wpływają na układ odpornościowy. Stosowany jest profilaktycznie w okresie jesienno- zimowym, a także leczniczo w przeziębieniu.

Wykorzystywany jest także jako domowy sposób zwalczania bólów migrenowych. Stosowany jako lek napotny i moczopędny. Do wykonania tych syropów wykorzystuje się albo owoce albo kwiaty. W obu przypadkach sposób przygotowania jest taki sam. Sporządzanie syropów z kwiatów czy owoców bzu czarnego polega na gotowaniu odpowiednich surowców z wodą i z cukrem, uważając, aby nie doprowadzić do zbyt długiego wrzenia.

Wykonując syrop z owoców czarnego bzu, należy zebrać dojrzałe owoce z krzewów oddalonych od dróg. Na 1 kg owoców przypada 4 szklanki cukru i 4 szklanki wody. Na początku należy obrać z baldachów owoce, dokładnie umyć pod ciepłą bieżącą wodą. Owoce zalewamy przegotowaną zimną wodą i dodajemy cukier. Całość gotujemy na małym ogniu, aż powstanie gęsty sok.Trwa to około 2 godzin. Po tym czasie, odcedzamy sok od owoców i gotujemy przez kolejną godzinę. Tak otrzymany syrop, przelewamy do wcześniej wyparzonych i osuszonych słoików, które następnie szczelnie zamykamy, pasteryzujemy 15 minut. Syrop ten należy przechowywać w chłodnym, zaciemnionym miejscu.

Stosowaliście już syrop z czarnego bzu? Możecie go polecić? Podzielcie się opiniami.

OCENA
3.36
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =

Polecamy