Antykoncepcja - rodzaje

Miłość    
ocena

Antykoncepcja posiada zarówno zwolenników jak i przeciwników. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić test najpopularniejszych jej rodzajów. Czy są skuteczne? Jak się ich używa?

Antykoncepcja - rodzaje

sxc.hu

Istnieją rozmaite metody antykoncepcji:

1.Doustne środki hormonalne – tzw. pigułki
Środki antykoncepcyjne zawierają estrogeny i progesteron, który zagęszcza śluz w szyjce macicy i blokuje plemnikom drogę dostępu do komórek jajowych. Metodę cechuje bardzo wysoka skuteczność – 99 %. Niestety „pigułki” mogą wywoływać stany depresyjne, obniżenie popędu seksualnego, bóle głowy i otyłość. Środki antykoncepcyjne zmniejszają bóle menstruacyjne i łagodzą objawy systemu napięcia przedmiesiączkowego.


2.Wkładka wewnątrzmaciczna
Utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej oraz blokuje połączenie się z komórką jajową tym, którym się uda. Niektóre wkładki zawierają dodatkowo progestagen, który przyczynie się za zagęszczenia się śluzu i stwarza dodatkową barierę ochronną. Skuteczność tej metody oceniana jest na 98-99%. Niestety, obecność wkładki wewnątrzmacicznej zwiększa ryzyko zakażenia miednicy. Można ją nosić tylko przez 5 lat, a wkładkę zawierającą progestagen – przez 3 lata. Wkładka wewnątrzmaciczna łagodzi przebieg miesiączki, ale zwiększa krwawienie i może powodować plamienie podczas cyklu miesiączkowego.


3.Prezerwatywa
Nie tylko zapobiega zajściu w ciążę, ale również chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz chorobami narządów płciowych. Jej skuteczność uzależniona jest od prawidłowego założenia i jakości materiału, z którego ją wykonano. Jest niewskazana dla osób uczulonych na lateks. Jej skuteczność wynosi ok 98%, jednak w dużej mierze zależy od wprawy w stosowaniu tego rodzaju antykoncepcji.


4.Prezerwatywa dla kobiet
Umieszcza się ją wewnątrz pochwy, unieruchamiając na wargach sromowych. Daje większe poczucie komfortu, niż męska prezerwatywa i mogą ją stosować osoby uczulone na lateks. Jej skuteczność jest podobna, jak w przypadku lateksowej prezerwatywy.


5.Błona lub kapturek dopochwowy
Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy oraz utrudnia zapadnięcie na choroby przenoszone drogą płciową. Kobiety, które stosują tą metodę, są bardziej podatne na zapalenie pęcherza moczowego. Jest skuteczna w połączeniu z zastosowaniem środków plemnikobójczych. Ma niską skuteczność – 92-98%.


6.Metody hormonalne parentalne
Podobnie, jak środki antykoncepcyjne, cieszą się największą skutecznością – 99%. Polegają na podaniu zastrzyku, zawierającego progesteron lub umieszczeniu implantu. Zastrzyk należy ponowić po 2-3 miesiącach, implant działa przez 3-5 lat. Niestety przyczyniają się do zwiększenia wagi ciała i zakłócają regularność cyklu miesiączkowego.

Z jakich metod antykoncepcji korzystacie najczęściej? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =