Co to jest ślub humanistyczny?

Miłość    
ocena

Od 2007 roku w Polsce pojawiła się możliwość zawierania tak zwanych ślubów humanistycznych. Organizacją tego typu ceremonii zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Racjonalistyczne, które przejęło tę tradycję od krajów Europy Zachodniej, ale także Stanów Zjednoczonych i Australii. Co to jest ślub humanistyczny?

Co to jest ślub humanistyczny?

photoxpress.com

Powrót do oświeceniowych tradycji – Ślub humanistyczny, jak sama nazwa wskazuje, opiera się przede wszystkim na tradycji humanizmu, czyli prądu umysłowego sięgającego czasów oświecenia, a nawet szesnastowiecznej reformacji. Humanizm wywodzący się od łacińskiego słowa humanitas oznacza po pierwsze tyle, co wykształcony, a po drugie ludzki. Chodzi zatem o taki światopogląd, w którego centrum znajduje się człowiek i jego podstawowe dyspozycje – rozum i zdolność do czynienia dobra. To podwójne – racjonalno-etyczne znaczenie stanowi sedno ślubu humanistycznego. Jest to bowiem ceremonia organizowana dla ludzi i przez ludzi. Nie ma natomiast żadnych odniesień ani do porządku religijnego, ani do prawa cywilnego.

Dowolna formuła – Ślub humanistyczny może mieć dowolny przebieg, w zależności od upodobań narzeczonych. Sami układają oni treść przysięgi małżeńskiej, wybierają oprawę muzyczną, dekoracje i ustalają plan uroczystości. Wszystko zostaje podporządkowane gustom narzeczonych. Znajomi i rodzina mogą na przykład odczytać ich ulubione wiersze, zaśpiewać ukochane piosenki czy zrobić prezentację zdjęć z czasu narzeczeństwa. Mile widziane są krótkie przemowy przyjaciół i innych gości.

Mistrzowie ceremonii – W odróżnieniu od ślubu cywilnego czy kościelnego uroczystość zawarcia małżeństwa humanistycznego może być prowadzona przez dwie osoby – mężczyznę i kobietę. Jest to wymowny symbol humanistycznego podejścia do kwestii płci, polegającego na publicznym uznaniu ich równości.

Dla kogo? – Ślub humanistyczny nie ma żadnych ograniczeń formalnych – mogą go zawierać zarówno osoby odmiennej płci, jak i geje czy lesbijki. Jest to więc opcja często wybierana właśnie przez mniejszości seksualne, które nie mogą zawrzeć legalnego małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego. Poza tym ślub humanistyczny stanowi atrakcyjną uroczystość dla osób, które nie identyfikują się z żadną religią, natomiast chciałyby, żeby ich małżeństwo było czymś więcej niż tylko podpisaniem urzędowych papierów.

Konsekwencje prawne – Niestety ślub humanistyczny nie ma żadnych skutków prawnych. Jest to więc uroczystość czysto prywatna. Jeżeli narzeczeni chcą być uważani za małżeństwo również w świetle prawa, muszą zawrzeć ślub w USC.

Czy byliście kiedyś świadkami ślubu humanistycznego? Jak wyglądała ta uroczystość? Opowiedzcie nam o niej!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =