Czy po tabletkach antykoncepcyjnych można zajść w ciążę?

Miłość    
ocena

Tabletki antykoncepcyjne stanowią jedną z najbardziej popularnych metod antykoncepcji. Są wygodne w użyciu, wystarczy tylko pamiętać, aby codziennie o stałej porze przyjmować tabletkę i nie zapomnieć o 7-dniowej przerwie i rozpoczęciu kolejnych dawek w odpowiednim czasie. Co jednak, kiedy zdecydujemy się na dziecko i odstawimy tabletki? Jak szybko możemy wówczas zajść w ciążę?

Czy po tabletkach antykoncepcyjnych można zajść w ciążę?

sxc.hu

Tabletki antykoncepcyjne stanowią skuteczną walkę z niechcianą ciążą. Zapobiegają owulacji, kontrolując cykl kobiety. Działanie tabletek hormonalnych jest ingerencją hormonalną w ciele kobiety, stąd pytanie, czy po ich odstawieniu kobieta długo musi czekać, by jej ciało zaczęło znów normalnie funkcjonować?

Przyjmowanie tabletek hormonalnych, szczególnie, jeśli miało to miejsce przez dłuższy czas, jest ingerencją w układ hormonalny kobiety. Po odstawieniu tabletek organizm powraca do swojego naturalnego funkcjonowania i proces ten może u różnych kobiet przebiegać inaczej.

Jajeczkowanie nie jest już zatrzymywane przez hormony, w związku z tym taka szansa istnieje. U niektórych kobiet starania o dziecko mogą potrwać nawet kilka miesięcy, ponieważ tyle będzie trwało regulowanie cyklu.

Szczególnie przez kolejne miesiące od czasu, kiedy kobieta odstawi tabletki, jej cykl jest jeszcze nieregularny, trudno powiedzieć więc, czy i kiedy może zajść w ciążę. W zasadzie teoretycznie zajście w ciążę jest możliwe od razu.

Minimum trzy miesiące to czas, jaki potrzebny jest organizmowi, żeby dojść do siebie i uregulować cykl. Ciało jest na etapie powracania do swojego naturalnego cyklu, będąc jeszcze w stanie rozchwiania hormonalnego.

Kiedy owulacja powróci możesz próbować, by doszło do zapłodnienia, twoje ciało będzie na nie odpowiednio przygotowane. Lepiej, podobnie jak po każdej kuracji hormonalnej, podążać za rytmem ciała i nie pospieszać czegoś, na co nie jest jeszcze przygotowane.

Po odstawieniu tabletek, kiedy chcesz jednak zajść w krótkim czasie w ciążę, pamiętaj, aby nie pozostawać w stanie napięcia emocjonalnego. Wszelkiego rodzaju presje i stres zmniejszają możliwość zajścia w ciążę, niestety nie mówi się o tym zbyt często. Pozostaw rzeczy ich biegowi, wsłuchaj się w swój organizm, ponieważ każde ciało ma swój rytm.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
3.29
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =