Jak nie dać się zmanipulować w związku?

Miłość    
ocena

Słowo manipulacja kojarzy się nam raczej negatywnie. Kiedy mówimy bowiem, że ktoś nami manipuluje, mamy na myśli sytuację, kiedy podejmujemy decyzje, które nie są do końca nasze. Co ważne, nie chodzi tu o jawną presję, ale o działanie ukryte, które sprawia, że sami nie wiemy, dlaczego zachowujemy się w określony sposób. Szczególnie odpychająco jawi się nam bycie obiektem manipulacji w związku. Uważamy bowiem, że jeśli partner nami manipuluje, to znaczy, że ważne są dla niego jedynie jego własne interesy, a nie my sami. Warto zatem wiedzieć, jak uniknąć manipulacji w związku.

Jak nie dać się zmanipulować w związku?

photoxpress.pl

Emocjonalny szantaż? – Bądź ostrożna/y. Najczęściej stosowaną metodą manipulacji jest gra na uczuciach drugiej strony. Może to przybierać formę wykorzystywania negatywnych emocji w celu kontrolowania zachowania partnera. Jeżeli nasze decyzje zamiast ze szczerą rozmową spotykają się z obrażoną miną ukochanego lub, co gorsza, z groźbą jego odejścia, możemy być pewni, że podlegamy manipulacji.

Sprawdź czy jego/jej prezenty są bezinteresowne. Rewersem powyższej sytuacji bywa z kolei manipulacja pozytywnymi odczuciami partnera. Szczególnie możemy to podejrzewać w sytuacji, gdy za każdym razem, jeśli naszej drugiej połowie na czymś zależy, funduje nam nieostrzeżenie jakiś uroczy prezent, w obliczu którego nie umiemy odmówić wysuwanym prośbom. Sporadycznie taki gest może się nam wydać niezwykle miły, jednak gdy powtarza się często, powinniśmy się nad tym zastanowić.

Przemyśl rolę seksu w swoim związku. Erotyka jest tą dziedziną życia, która od wieków była głównym narzędziem manipulacji. Historia całego świata niejednokrotnie przybrałaby z pewnością inne tory, gdyby nie zręczne wykorzystanie seksualnych słabości kilku ważnych władców i monarchiń. Jeżeli zatem nie chcesz paść ofiarą manipulacji w związku, zastanów się jak wygląda Twoja erotyczna relacja z partnerem czy partnerką. Czy nie unika on zbliżeń, żeby wywrzeć na Tobie presję lub obiecuje niebiańskie rozkosze, jeśli przychylisz się do jego zdania?

Zastanów się, jak odnosi się do Twoich znajomych. Istotną kwestią jest także to, w jaki sposób partner odnosi się do Twoich dobrych przyjaciół i rodziny. Manipulator zawsze będzie bowiem dążył do ocięcia Cię od osób, które mogłyby Ci uświadomić jego nieczystą grę. Nie pozwól zatem, aby Twój świat ograniczył się tylko do osoby ukochanego. Zdrowa relacja zawsze potrzebuje odrobiny dystansu, a więź z przyjaciółmi na pewno jej nie zagrozi.

Czy doświadczyliście powyższych technik manipulacji? Jak sobie z nimi radziliście?

OCENA
2.22
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =