Jak odbudować zaufanie po zdradzie?

Miłość    
ocena

Każdy, kto doświadczył zdrady, wie jak gorzko ona smakuje. Wbrew pozorom cierpkie owoce niewierności przypadają w udziale nie tylko stronie zdradzanej, ale również zdradzającej. Zdrada zawsze stawia bowiem związek w obliczu kryzysu. Niszczy zaufanie, czyli podstawę każdej erotycznej relacji. Dlatego jeżeli zależy nam na utrzymaniu związku, najważniejszą kwestią po zdradzie jest odbudowanie zaufania do partnera. Jak jednak odzyskać utraconą wiarę w miłość ukochanego czy ukochanej?

Jak odbudować zaufanie po zdradzie?

photoxpress.com

Przede wszystkim szczerość. Ból wynikający ze zdrady jest dla osoby zdradzanej niejako podwójny. Cierpienie wywołuje świadomość niewierności partnera, ale równie bolesne jest ukrywanie tego faktu. Niepostrzeżenie między najbliższych sobie partnerów wkrada się kłamstwo. Bardzo trudno zapomnieć, że podczas gdy na przykład kobieta była przekonana, iż jej ukochany znowu się przepracowuje, on spędzał upojne wieczory w towarzystwie kochanki. Jeżeli zatem zdrada wyjdzie na jaw, bardzo istotna jest naprawdę szczera rozmowa. Ale uwaga – nie chodzi o to, żeby torturować partnera wszystkimi szczegółami. Trzeba jednak wyznać tyle, ile on czy ona chce wiedzieć.

Dowody zamiast obietnic. Aby odzyskać zaufanie, konieczna może okazać się zgoda partnera, który dopuścił się niewierności na chwilowe bycie obiektem kontroli. Nadszarpnięte więzi raczej trudno odbudować tylko na podstawie słownych obietnic. Dlatego partner nie powinien się obruszać, jeśli w niedługim czasie po zdradzie jego ukochana zadzwoni czasem do niego do pracy, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście pracuje po godzinach.

Przebaczenie. Kolejnym i najważniejszym etapem jest przebaczenie zdrady. Bez tego elementu na nic się zdadzą wszystkie próby ratowania związku. Przebaczenie nie jest tylko gestem potrzebnym niewiernemu partnerowi, pełni również bardzo istotną funkcję terapeutyczną dla strony zdradzanej. Dzięki niemu można się bowiem oczyścić z negatywnych emocji: żalu i złości, które nieuchronnie towarzyszą doświadczeniu niewierności.

Odbudowanie intymności. Dopiero kiedy nastąpi przebaczenie, partnerzy mogą odbudować wzajemną bliskość. Chodzi tu o powrót do uprawiania seksu, który zawsze jest wyrazem pełnej akceptacji drugiej osoby. Jednocześnie jednak ponownemu nawiązaniu intymnej więzi powinno towarzyszyć stopniowe odzyskiwanie bliskości duchowej. Pomóc w tym mogą wspólne wyjścia, jawne okazywanie swoich uczuć, komplementowanie i adorowanie partnera.

Nowy rozdział. Jeżeli pomimo zdrady nadal chcemy kontynuować związek, musimy pamiętać również o tym, aby po wyjaśnieniu sobie wszystkich bolesnych kwestii nigdy więcej nie obwiniać partnera. Przeszłość trzeba zostawić za sobą i nie wracać do niej w kłótniach, ale wierzyć, że od teraz wszystko będzie dobrze. Jeżeli jesteśmy w stanie to zrobić, to znaczy, że odzyskaliśmy utracone zaufanie.

Czy warto zaufać partnerowi ponownie po zdradzie? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

OCENA
4.63
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Zawsze warto !!!!

~ Agata / 2015-07-28 15:14:10
oceń komentarz: (0) (2)

Modlitwa, bez Boga nikt nie da rady

~ Michał / 2016-03-19 16:17:48
oceń komentarz: (1) (0)