Jak rozmawiać o antykoncepcji?

Miłość    
ocena

Niezbędnym warunkiem udanego seksu jest dbałość o antykoncepcję. Tylko świadomość pełnego zabezpieczenia może nam dać możliwość prawdziwego relaksu w łóżku. Jak jednak ustalić z partnerem, który rodzaj antykoncepcji będzie dla nas najbardziej odpowiedni?

Jak rozmawiać o antykoncepcji?

sxc.hu

Rozmowa o antykoncepcji wygląda nieco inaczej z nowym partnerem, a inaczej jeśli jesteśmy w stałym związku. Pierwsze ustalenia o metodzie zabezpieczającej przed niechcianą ciążą najczęściej podejmuje się na gorąco. Jeśli przypadkiem znajdziemy się w sytuacji intymnej, zwykle decydujemy się na prezerwatywę. To zabezpieczenie powinniśmy stosować zawsze z nowo poznanym kochankiem, ponieważ chroni nas ono nie tylko przed niechcianą ciążą, ale także przed niebezpiecznymi chorobami, takimi jak żółtaczka czy HIV.

W miarę rozwoju związku możemy jednak zmienić nasze preferencje. Wiele par nie lubi stosowania prezerwatywy, ponieważ ich zdaniem, pozbawia ona seks naturalnej spontaniczności, a poza tym ogranicza erotyczne doznania mężczyzny. Najlepiej powiedzieć partnerowi wprost o swoich oczekiwaniach. Jeśli mężczyzna nie chce używać kondomów, może wyjaśnić kochance, że chciałby bardziej poczuć jej bliskość i wolałby inny sposób zabezpieczenia.

Skoro to kobieta przejmie na siebie obowiązek zabezpieczenia, powinna mieć w tym zakresie swobodę wyboru. To ona będzie zatem decydować, czy chce używać antykoncepcji hormonalnej, czy też woli na przykład wkładkę wewnątrzmaciczną. Mężczyzna nie powinien zatem istotnie ingerować w to, czy jego partnerka wybierze codzienne stosowanie tabletek, czy też będzie co tydzień przyklejać hormonalne plastry.

Jeżeli partnerzy są ze sobą wiele lat, posiadają dzieci i nie planują już następnych, mogą chcieć zastosować nieco bardziej radykalne metody. Ta decyzja wymaga już naprawdę szczerej i otwartej rozmowy. Strona, która zdecyduje się na trwałe pozbawienie się płodności, poniesie bowiem największe konsekwencje tej wspólnej decyzji. Kobieta może zatem poddać się zabiegowi podwiązania jajowodów, zaś mężczyzna wazektomii.

Trudno zresztą wyobrazić sobie, że mąż bez konsultacji z żoną po prostu dokonuje podwiązania nasieniowodów. Byłoby to nieuczciwe w stosunku do partnerki i w istotny sposób naruszyłoby jej zaufanie do małżonka. Z tego powodu najlepiej od początku trwania związku należy uczynić z antykoncepcji stały temat rozmów o seksie i szczerze wyrażać swoje oczekiwania.

Która metoda antykoncepcyjna według Was najlepsza? Na którą się zdecydowaliście?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =