Jak rozmawiać z mężczyzną o uczuciach?

Miłość    
ocena

Jeżeli istnieje coś takiego jak język płci, a wielu językoznawców twierdzi, że tak, to rozmowa z mężczyzną o uczuciach nie należy do najłatwiejszych. Panowie nie tylko używają odmiennego słownictwa, ale posługują się także zupełnie odmiennym stylem konwersacyjnym. Na czym dokładnie polegają te różnice?

Jak rozmawiać z mężczyzną o uczuciach?

photoxpress.com

Więź czy rywalizacja? Badania językoznawców, głównie Robin Lakoff, wykazały, że mężczyźni i kobiety posługują się odmiennymi stylami konwersacyjnymi. Otóż, o ile kobiety dążą w rozmowie do zrozumienia i nawiązania więzi, o tyle przedstawiciele płci męskiej skupiają się na rywalizacji. Co ciekawe, okazuje się, że u mężczyzn chęć pokazania w rozmowie własnej elokwencji jest tak duża, że wolą, żeby ich rozmówca w ogóle nie zrozumiał, o co im chodzi, niż żeby wypadli niemądrze. Klasycznym przykładem takiego podejścia jest sytuacja w sklepie ze sprzętem elektronicznym, kiedy sprzedawca-mężczyzna zawile tłumaczy kobiecie działanie określonej rzeczy. Jeżeli zatem chcemy dojść do porozumienia z ukochanym w kwestii uczuć, zasada numer jeden brzmi: „Nigdy nie sugeruj, że on czegoś nie rozumie”.

Odmienna wrażliwość. Kolejną różnicą języka kobiecego i męskiego jest to, że styl pań bywa zwykle bardziej emocjonalny i ugrzeczniony. Kobiety używają więcej konstrukcji sugerujących ich empatyczne nastawienie do rozmówcy, dlatego rzadko komunikują krytyczne uwagi wprost, czego przykładem są wyrażenia typu: Mogę się mylić, ale… Nie bierz tego do siebie, ale… Rzeczywiście badania potwierdzają także powszechną opinię, zgodnie z którą kobiety używają mniej wulgaryzmów i obscenicznych żartów. Tymczasem mężczyźni lubują się w mocnych i konkretnych wyrażeniach, zwłaszcza jeśli znajdują się w typowo męskim gronie. Paradoksalnie zatem, aby porozmawiać z mężczyzną o uczuciach, należy skupić się na maksymalnie jasnym i komunikacie, który będzie miał określony cel i prostą formę.

Zrozumienie emocji kontra rzeczowa rada. Wyrazistym przykładem językowej odmienności płci jest sytuacja problemowa. Kobieta oczekuje bowiem w takich okolicznościach przede wszystkim emocjonalnego wsparcia, natomiast mężczyzna chce uzyskać rzeczową radę. Panowie nie znoszą rozwodzenia się nad danym kłopotem i rozkładania go na czynniki pierwsze. Poza tym mężczyźni dużo chętniej wypowiadają się w sytuacjach publicznych, zaś mówienie o uczuciach jest dla nich kwestią niepoważną. Kobiety uwielbiają szczegółowe analizy, natomiast mężczyźni wolą ogólne stwierdzenia. Nie jest łatwo zatem rozmawiać z panami o uczuciach. Jeżeli natomiast chcemy, żeby coś wyszło z takiej rozmowy, warto mieć na uwadze męską odmienność i być może posłużyć się typowo męskim kodem konwersacyjnym.

Czy potraficie rozmawiać o uczuciach? Co sprawia Wam największą trudność? Podzielcie się z nami swoją opinią!

OCENA
3.80
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =