Jak się kłócić w związku?

Miłość    
ocena

Wbrew pozorom kłótnia w związku wcale nie musi oznaczać, że między partnerami dzieje się coś złego. Świadczy raczej o dużym poziomie emocji, a ponadto może mieć wiele zalet. Otwarcie wyrażamy w niej swoje zdanie i możemy poznać prawdziwą opinię partnera. Jednak, żeby sprzeczka była dla nas konstruktywna, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad.

Jak się kłócić w związku?

photoxpress.com

Nigdy nie poniżaj partnera. Mądra kłótnia to taka, kiedy pomimo całego naszego wzburzenia staramy się nie tracić nad sobą kontroli i nie obrażamy drugiej strony. Gorzkie słowa usłyszane podczas ostrej wymiany zdań mogą na długo zapaść naszemu partnerowi w pamięć, a kiedy zdenerwowanie opadnie, możemy czuć się bardzo źle z tym, co wykrzyczeliśmy w gniewie.

Skup się na swoich emocjach, a nie na obwinianiu drugiej strony. Bardzo istotną sprawą podczas kłótni jest zapanowanie nad oskarżycielskim tonem, jaki ciśnie się nam na usta. Najlepszym sposobem, żeby tego uniknąć jest skoncentrowanie się na szczerym wyrażaniu własnych emocji, czyli na przykład zamiast mówić: „jesteś egoistą”, lepiej powiedzieć: „Twoje zachowanie sprawiło, że poczułam się, jakby Ci na mnie nie zależało”. Dzięki temu mamy dużą szansę, że partner naprawdę zrozumie, o co nam chodzi.

Nie generalizuj i nie wyciągaj rzeczy z przeszłości. Jednym z najczęściej popełnianych błędów w związku bywa uogólnianie jednej sytuacji na całokształt łączącej nas więzi. Czasami miewamy również pokusę, aby podczas jednej kłótni zrobić partnerowi rewizję wszystkich jego słabości. Nie jest to jednak najlepsza taktyka. Sprzeczając się w ten sposób, tak naprawdę nie uda nam się poprawić niczego w naszej relacji, ponieważ chcemy ogarnąć zbyt wiele rzeczy jednocześnie.

Wysłuchaj argumentów partnera. Niezmiernie trudną, ale jednocześnie bardzo pożądaną rzeczą podczas sprzeczki w związku jest umiejętność słuchania. Nawet jeśli uważamy, że nasza druga połówka w danej sytuacji kompletnie nie ma racji, powinniśmy dać jej szansę na przedstawienie jej punktu widzenia. Dzięki przestrzeganiu tej zasady można rozwiązać nawet najbardziej bolesne kwestie. Obie strony czują się bowiem jednakowo ważne i obdarzane szacunkiem.

Nie uciekaj się do szantażu, żeby przeforsować własne zdanie. Warto pamiętać, że nawet gdybyśmy bardzo pragnęli wymusić na partnerze określone zachowanie, sięganie po emocjonalne groźby jest grą nie fair. Jeżeli na przykład przy każdej kłótni będziemy szantażować drugą stronę odejściem, na pewno odbije się to niekorzystnie na naszym związku. Taka sytuacja prowadzi bowiem do utraty poczucia bezpieczeństwa i narusza wzajemne zaufanie, dlatego bądźmy ostrożni.

Czy kłótnia jest dla Was metodą na rozładowanie emocji czy raczej jej unikacie? Jak często się kłócicie z parnerem?

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =